Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Nanopartikül Kullanarak Daha Hızlı, Daha Doğru Kanser Tespiti

Nanopartikül Kullanarak Daha Hızlı, Daha Doğru Kanser Tespiti

nanopartikul kullanarak daha hizli daha dogru kanser tespiti 2 - Nanopartikül Kullanarak Daha Hızlı, Daha Doğru Kanser Tespiti

Fotoğraf: Bu resim, bir fare modelindeki insan meme kanseri hücrelerinin damar içine enjekte edilen yeni nadir bir topraktan yapılmış nanoskopi sondaları ile nasıl “takip edildiğini” gösterir. Denek aydınlatıldığında sondalar diğer optik aydınlatma formlarından daha hassas olan kızılötesi ışık aralığında parlar. Bu durumda, sondalar, kanser hücrelerinin adrenal bezlere ve uyluk kemiklerine nasıl yayıldığını gösterir.

Işık yayan nanoparçacıkları kullanarak, Rutgers Üniversitesi-New Brunswick bilim insanları, küçük tümörleri saptamak ve yayılmalarını izlemek için potansiyel olarak daha erken kanser tespiti ve daha hassas tedaviye öncülük eden etkili bir yöntem icat etti,

Bugün açıklanan teknoloji, hasta iyileşme oranlarını ve sağkalım sürelerini artırabilir.

Araştırmanın ilgili bir yazarı ve Rutgers-New Brunswick’de biyomedikal mühendislik ve kimya profesörü olan Prabhas V. Moghe, “Gerçekten de kanser ilerlemesini izleyebilmemiz için her zaman böyle bir rüyaya sahiptik ve burada yaptığımız şey bu rüya oldu.” “Hastalığı başlangıç ​​safhalarında izledik.” dedi.

Doğa Biyomedikal Mühendisliği’nde bugün çevrimiçi olarak yayınlanan çalışma, yeni yöntemin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve diğer kanser gözetim teknolojilerinden daha iyi olduğunu gösteriyor. Araştırma ekibi, Rutgers’ın en önemli şirketinin araştırma kurumunu (Rutgers Üniversitesi-New Brunswick) ve akademik sağlık merkezini (Rutgers Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri veya RBHS) içeriyordu.

New Jersey Rutgers Kanser Enstitüsü müdürü Dr. Steven K. Libutti “Kanser için cerrahi tedavinin aşil tendonu mikro metastaz varlığıdır, bu da kişisel evreleme veya tedavi planlaması için bir sorundur, bu makalede açıklanan nanoproblar bu problemleri çözmek için çok yol kat edecektir” dedi.  O, Rutgers Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri kanser programları için rektör yardımcısı ve RWJBarnabas Health onkoloji servislerinin kıdemli başkan yardımcısıdır.

Çoğu görüntüleme yöntemi küçük kanserli lezyonların tespit edilmesinde başarısız olduğu için, yayılmaya başlayan erken tümörleri tespit etme kabiliyeti kanser teşhisi ve tedavisinde büyük bir sorun teşkil etmektedir. Fakat Rutgers’ın araştırması, farelerde bulunan minik tümörlerin, mikroskopik optik cihazlar olan nanoprobların enjeksiyonu ile tespit edilebileceğini ve bu yolla kan dolaşımı boyunca kısa dalga kızılötesi ışık yaydığını ve hatta çoklu organlarda küçücük tümörler izlenebileceğini gösteriyor.

Nanoproblar, farelerde adrenal bezlerde ve kemiklerdeki küçük lezyonların ve tümörlerin dakikalık yayılımının tespit edilmesinde MRI’lardan önemli ölçüde daha hızlıydı. Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden ilgili bir yazar ve yardımcı araştırma profesörü olan Vidya Ganapathy, aylar öncesinde bunun insan hayatı kurtarabilen sonuçlarının oluşabileceğini söyledi.

“Kanser hücreleri vücuda farklı nişler yerleştirir ve prob, yayılan hücreleri nereye gitseler takip eder” dedi. “Tümörleri zekice tedavi edebilirsin, çünkü artık kanser adresini biliyorsun.”dedi.

Moghe “Teknoloji, 100’den fazla kanseri saptamak ve izlemek için kullanılabilir ve beş yıl içinde kullanılmaya uygun olacaktır” dedi . Birden fazla organtaki lezyonların gerçek zamanlı gözlemlenmesi için kanser öncesi ve sonrası terapi daha doğru bir şekilde izlenmelidir.

“Potansiyel olarak kanser evresini belirleyebilir ve sonra belirli bir hasta için doğru yaklaşımın ne olduğunu bulabilirsin” dedi.

Araştırmacılar, ileride cerrahların çıkartmak istediği dokuları işaretlemek için her ameliyatta nanoprobları kullanabileceklerini belirtti. Problar, bağışıklık sistemini kanser hücreleri ile savaşmaya teşvik etmeyi içeren immünoterapinin etkisini izlemek için de kullanılabilir.

Daha fazlasını keşfedin: Nadir toprak nanokristalleri ve kızılötesi ışık, küçük kanserli tümörleri ve kardiyovasküler lezyonları ortaya çıkarabilir.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Nur Hilal Olgun - Nanopartikül Kullanarak Daha Hızlı, Daha Doğru Kanser Tespiti

Hakkında Nur Hilal Olgun

1997 yılı İstanbul doğumluyum. 1 sene İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüm derslerime başladım. Halen öğrenimime devam ettiğim Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde ikinci sınıf ögrencisiyim. Birinci sınıfta biyokimya laboratuvarında yaptığım stajda hocalarımın üzerinde çalıştığı çapraz bağlı protein nanoagregatlarının hazırlanması ve kontrollü ilaç salımı gibi konular hakkında bilgiler edindim. Bununla birlikte hocalarımın gözetimi altında kanser tedavisinde önemli rol oynayan SPK-1 ve SPK-2 inhibitörleri hakkında araştırmalarda bulundum. Stajım boyunca Marvin sketch, Chemsketch, Chemdraw, VMD, Phyton 3.1, Chimera gibi programlarla çalışma yapma fırsatım oldu. Sinirbilim, nanoteknoloji, kanser biyolojisi, biyoinformatik, stres, obezite ve beslenme ile ilgili konularla ilgileniyorum. Ama yeni şeyler öğrenmek, kendime birşeyler katmak her zaman önceliğim oldu. Bu yüzden hem orta seviyede olan ingilizcemi daha da ilerletmek hem de yeni şeyler öğrenmek adına İnovatif Kimya dergisi bünyesinde haber çeviri ekibindeyim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

deterjan yerine dogal bitki ekstratlari urettiler 310x165 - Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

PDF OLARAK İNDİR SAMSUN’da 11’inci sınıf öğrencileri Özlem İlayda Demir ve Zeynep Sude Korkmaz yaptıkları …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com