Anasayfa / Kimya Haberleri / Cam Haberleri / Nanotekstüre Görünmez Camlar

Nanotekstüre Görünmez Camlar

nanoteksture gorunmez camlar - Nanotekstüre Görünmez Camlar

Nanoölçekli aşındırma deseni cama yansıma önleyici özellik verir.

Üreticiler, gözlüklerdeki ve telefonlardaki rahatsız edici parlamayı azaltmak için genellikle onları yansıma engelleyici filmlerle kaplıyorlar. Işığın yansımasını sadece belirli optimum dalgaboylarında azalttığı için bu kaplamalar henüz sınırlılar. Şimdi araştırmacılar, nanotekstüre denilen bir yöntemle direk camın morfolojisini değiştirerek geniş çevrede görünür ve kızılötesi dalgaboylarındaki ışığın yansımasını azaltan, malzemeyi neredeyse görünmez kılan cam üretebilirler. Bu yeni cam, lazer sistemlerinde, ışık kaybının performansı azalttığı güneş pilleri gibi cihazlarda kullanışlı olabilir.

Brookhaven Ulusal Laboratuvar’ında malzeme bilimcisi Charles Black’in liderliğindeki araştırmacılar, desenli polistiren-b-poli (metil metakrilat) blok  kopolimer şeffaf levha tasarlayarak başladılar. Camın üzerine yerleştirildiğinde; şeffaf levha, plazma aşındırması yoluyla desenin malzemeye transferine olanak sağlıyor.

nanoteksture gorunmez camlar 1 - Nanotekstüre Görünmez Camlar

Fotoğraf: Nanotekstüre cam (üstte), normal cam (altta) ile karşılaştırıldığında ışıktan gelen parlamayı oldukça azaltıyor.

Takımın daha önceden silikon için geliştirdiği bu proseste, gaz şeffaf levha üzerinden akıp korunmasız alt tabaka yüzeyini oyuyor ve nanokoni ormanı yaratıyor. (Appl. Phys. Lett. 2017, DOI: 10.1063/1.5000965). Ortalama enleri 10 nm’den daha az olan bu nanokoniler, bütün görünür ve yakın kızılötesi spektrumda (450-2,500 nm) malzemenin önden ve arkadan yansımalarını 0.2%’den daha aza düşürüyor. Takım bu methodu kullanarak yaklaşık 10 cm çapına kadar nanotekstüre cam malzemeler yaptı. Black, araştırmacıların henüz malzemenin dayanıklılığını, bu yaklaşımın hangi uygulamalara uygun olduğunu belirtecek bir özellik test etmediklerini söyledi. Araştırmacılar bir deneyde, ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş pili verimini; bir kaplamasız cihazla,  bir nanotekstüre camla kaplanmış cihazla, bir de normal camla kaplanmış cihazla hesapladılar. Kaplamasız ve nanatekstüre camların karşılaştırabilir olduğunu ve normal camın yüzde elli daha az verimli olduğunu buldular. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda malzeme araştırmacısı Tolga Aytug, ölçeklendirmenin zor olması sebebiyle fabrikasyon prosesinin oldukça kompleks olduğunu belirtti. Black, prosesin sınırlamalarını kabul ediyor fakat takımın bu teknolojiyi büyük ölçeklere taşıyacak ticari bir partner bulmayı umut ettiğini söylüyor.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Melis Kırarslan - Nanotekstüre Görünmez Camlar

Hakkında Melis Kırarslan

1993 yılında doğdu. 2011 yılında Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. SASA Polyester ve Bilim İlaç şirketlerinde stajını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında, Erasmus+ programına başvurup 2015 / 2016 akademik yılında TH Köln'de eğitim aldı. Haziran 2017'de lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Ekim 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com