Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / Octave Leopold Boudouard

Octave Leopold Boudouard

octave leopold boudouard - Octave Leopold Boudouard

1905’teki Boudouard reaksiyonunun keşfi ile tanınan Fransız kimyager. 1872-1923 yılları arasında yaşamıştır.

Kariyeri

Octave Leopold Boudouard, Paris’te bulunan  Conservatoire National des Arts et Métiers’de profesör oldu. Yakıt ve kil kimyası olmak üzere çeşitli uygulamalı kimya konusu üzerinde çalıştı. En önemli çalışması, bir yüksek fırında demir oksitleri indirgerken kimyasal denge araştırmasıydı. 1901’de ilk teorisi olan karbon monoksitin hidrojenasyonunu önerdi, bu teoride metal oksit karbon ile reaksiyona girmekteydi. 1905’te Boudouard, karbon ve karbon dioksitin yüksek sıcaklıklarda karbon monoksit oluşturmak üzere birleştiği düşük sıcaklıklarda ise tersinir olan  Boudouard reaksiyonunu buldu. 1912’de Paris’teki hava kirliliği üzerinde çalışırken Paris kokuları hakkında bir makale yayınladı. 

Boudouard Reaksiyonu

Fazla kömür ile hava ya da metal oksitler 400 ‘nin altında karbon dioksit ve kurum oluştururken 1000 ‘nin üzerinde ise karbon monoksit oluşturmaktadır. Bu reaksiyon tersinirdir ve Boudouard reaksiyonu olarak isimlendirilmiştir. Reaksiyon aşağıdaki gibi ifade edilmektedir:

octave leopold boudouard 1 - Octave Leopold Boudouard

Reaksiyonun anlaşılması, kurum üretimini en aza indirirken yakıt kullanımını maksimize etmek için yüksek fırın tasarımında önemli bir faktördür. Aşağıdaki grafikte artan sıcaklıklara karşı karbon dioksit ve karbon monoksit yüzdesi ifade edilmiştir.

octave leopold boudouard 2 - Octave Leopold Boudouard

Yorumlar
Hazal Öztan - Octave Leopold Boudouard

Hakkında Hazal Öztan

1994 Ankara doğumluyum. 2012 yılında Dr.Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. 2015 yılında Devlet Su İşleri Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda ve 2016 yılında Uzman Kataforez Metal Yüzey Kaplama'da stajlarımı yaptım. 2016- 2017 eğitim döneminde ''Baryum Sülfat'tan Baryum Sülfür Eldesi Üzerinde Sıcaklığın Etkisi'' konusu üzerinde çalışarak 2017 Haziran ayında lisans bitirme tezimi sundum ve lisans derecemi tamamladım. Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörü ile ilgili yayınları ilgi ile takip etmekteyim. Girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken öğretmek için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.Gönüllü olarak bilim insanları kısmında ingilizce çeviri yapmaktayım.Akademik hayatıma proses güvenliği ve yapı kimyasalları-malzemeleri üzerinde devam etmek istiyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

frederic swarts 310x165 - Frédéric Swarts

Frédéric Swarts

Hayatı Frédéric Swarts, Brüksel yakınlarındaki Ixelles’de doğdu. Babası Theodore, Ghent Üniversitesi’nde Yardımcısı idi. Swartes, 1883’te …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com