Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler

Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler

okyanus akintisiyla tasinan plastikler - Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler

Gelişen ülkelerdeki insanlar daha varlıklı oldukları için bu durum onların daha fazla plastik almasıyla sonuçlanıyor. Aslında bu bölgelerde plastik kullanmak refahın ve gelişmenin sembolü olarak algılanıyor. Amerika Kimya Derneği’nin haftalık haber dergisi olan Chemical & Engineering News ‘deki bir makaleye göre bu bölgelerde iyi bir atık yönetmeliği yok bu yüzden de birçok plastik okyanusta birikiyor.

Kıdemli muhabir Alexander Tullo yükselen maaşlarla bunu açıklıyor. Gelişen ülkelerdeki insanlara diğer plastik malzemelerle birlikte plastik ambalajlı yiyecek ve içecekler büyük kolaylık sağlıyor. Çevreci bazı vatandaşlar tek kullanımlık plastiklerden kurtulmanın yollarını araştırıyor. Çünkü bu atıklar plajlarda birikiyor ve akıntıyla okyanusa taşınıyor. Sonuçlar gösteriyor ki 2010 yılı boyunca yüzen plastik miktarı 4,8 milyon metre ton ile 12,7 milyon metre ton arasında. Bu atıkların içeriğindeki bazı maddelere kuşlarda ve balıklarda rastlanılmış. Bu durum hem o hayvanlara zarar veriyor hem de onları tüketen insanlara zarar veriyor.

Devlet yönetimleri, siyasi olmayan örgütler (NGOs) ve endüstriler bu sorunu aşmak için birlikte çalışıyor. Son araştırmalar, bu atık plastiğin ana kaynağı olarak Çin, Endonezya, Filipinler, Tayland ve Vietnam’ı gösterdi. Siyasi olmayan örgütlerden gelen teşvikler sayesinde Asya’daki devlet yöneticilerinin birkaçı yeni yönetmelikler uygulamaya koyuyor. Örneğin, Endonezya, belli düzeylere dönüştürülen plastik atıklarını işliyor. Hatta Sri Lanka alışveriş poşetleri gibi tek kullanımlık plastik maddelerin kullanımını yasaklıyor. Şirketler, daha iyi atık yönetimi uygulamaları koymak için devlet yöneticileriyle ve siyasi olmayan örgütlerle çalışıyor ve bilgisayarlarda,ürün kaplarında kullanmak için plastikleri geri dönüştürüyorlar.

Kaynak: phys.org

Yorumlar
Hatice Kübra Çetinkaya - Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler

Hakkında Hatice Kübra Çetinkaya

10 Mayıs 1996 Ankara'da doğdu. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandı. 2017' de Devlet Su İşleri Kalite Kontrol Ve Laboratuvarı'nda laboratuvar stajını tamamdı. Halen lisans eğitimi devam etmektedir. İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmak hem dil açısından gelişmesini sağlıyor hem de kimya dalındaki gelişmeleri yakından takip etmesine yardımcı oluyor. İlgi alanları; organik kimya, çevre, petrokimyadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyolojik cesitliligin korunmasina izin verirken yenilenebilir enerjiden yararlanma 310x165 - Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Uzmanlar, biyoenerjinin küresel genişlemesinin biyolojik çeşitlilik açısından ciddi tehditlere sahip olmasına karşın, güneş enerjisinin biyolojik …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com