Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Otomotiv ve İnşaat Sektöründen Propilen Oksit Talebinin Artmasının Büyüyen Etkisi

Otomotiv ve İnşaat Sektöründen Propilen Oksit Talebinin Artmasının Büyüyen Etkisi

otomotiv insaat sektorunden propilen oksit talebinin artmasinin buyuyen etkisi - Otomotiv ve İnşaat Sektöründen Propilen Oksit Talebinin Artmasının Büyüyen Etkisi

Şilteler, izolatörler (ısı yalıtıcılar), halılar ve araba koltukları için büyüyen ihtiyaç; propilen oksit (C3H6O) talebini küresel çapta arttırdı. Bununla birlikte; Persistence Market Research Pvt. Ltd.1 (Kalıcılık Piyasası Araştırma Özel Limitet)’e göre, inşaat sektöründe propilen oksit talebinin artmasının önümüzdeki yıllarda küresel propilen oksit pazarının büyümesini etkilemesi muhtemel. Otomotiv endüstrisi; yapışkanlar, boyalar, sızdırmazlık macunları ve esnek köpükler için talebi önemli ölçüde karşılar. Çeşitli otomotiv ürünlerine olan talebin hızla artması, otomotiv endüstrisinde propilen oksit talebini de küresel olarak arttırmasının beklenmesi kaçınılmazdır. Ayrıca; elektrikli kruvazör, uçak, plastik ile elyaf, otomotiv soğutucu ve fren ile hidrolik sıvıların üretiminin artmasıyla öngörülen dönemde propilen oksit talebinin artması bekleniyor. Bunun gibi faktörler 2025 boyunca propilen oksitin küresel pazarda büyümesini sağlayacağını ön görüyor.

Otomotiv endüstrisindeki üretimin haricinde, propilen oksit inşaat endüstrisinde de önemli miktarda talep görüyor. İnşaat sanayinde inşaat kimyasalları ihtiyacının artmasının, propilen oksitin küresel piyasa büyümesini 2025 yılı sonuna kadar pozitif olarak etkilemesi bekleniyor. Diğer taraftan, yürürlükte olan benzer ürünlerin kullanımının yaygınlaştırılmasının, öngörülen dönemde propilen oksitin küresel pazardaki büyümesini engellemesi bekleniyor. Buna ek olarak; propilen uygulaması, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu ürünün aşırı miktarda tüketilmesi, deri iritasyonuna, gözlerde tahrişe ve solunum yollarında olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir.  Bu faktörlerin 2025 yılı içerisinde propilen oksidin küresel pazardaki büyümesini engellemesi bekleniyor.

Diğer son tüketiciler arasında bulunan polieter poliollerin, 2025 yılı sonuna kadar propilen oksit pazarında büyük bir bölümü oluşturması beklenmektedir. Polieter poliollerin 2025 yılının sonuna kadar hacim bakımından yaklaşık 10000 kilotonu temsil etmesi bekleniyor. İnşaat sektörünün, öngörülen dönemde propilen oksit için önemli bir talebi oluşturması bekleniyor.

Asya-Pasifik ülkelerinin (APAC) diğer ülkeler arasında en kârlı bölgeyi temsil ettiği, ardından Kuzey Amerika’nın takip ettiği tahmin edilmektedir. 2017 yılında, bu bölgedeki pazarın satış açısından yaklaşık 4600 kilotonu bulması bekleniyor ve 2025 yılı sonunda 7000 kilotonu aşması öngörülüyor. Bu bölgenin, 2025 yılına kadar hacim açısından göreceli olarak yüksek bir CAGR (Yıllık Bileşik Büyüme Oranı) yansıtması bekleniyor. Çeşitli bölgeler arasında Kuzey Amerika’nın propilen oksit için küresel olarak ikinci en büyük pazarı temsil etmesi beklenmektedir. Satışlar açısından, Kuzey Amerika’daki propilen oksit pazarı 2025 yılının sonuna kadar yaklaşık 4000 kilotonu temsil edecektir. Çeşitli bölgeler arasında Latin Amerika’nın küresel propilen oksit pazarında nispeten yavaş bir büyüme kaydetmesi beklenmektedir. Latin Amerika’daki propilen oksit pazarının, 2025 yılına kadar hacim açısından % 3,3’lük bir CAGR büyümesi kaydetmesi bekleniyor.

Küresel propilen oksit pazarındaki lider pazar oyuncuları: The Dow Chemicals, LyondellBasell Industries Holdings BV, Royal Dutch Shell, SK Chemicals, Huntsman International LLC, BASF SE, Repsol, AGC Chemicals, Air Liquide, CSPC Pharmaceutical Group Limited, China Petrochemical Corporation , Air Products and Chemicals, Inc. Mitsui Chemicals, Inc., Eastman Chemical Company, PetroChina International Co., Ltd., Lotte Chemical Corp, Tokuyama Corporation, Hanwha Group ve Ineos Group Limited’tir.

1 Persistence Market Research Pvt. Ltd. (PMR), farklı kaynaklardan çeşitli veri akışlarını bir araya getiren, analizlerini kullanarak diğer kuruluşlar için ticari zekâ sağlayan Amerika merkezli bir şirkettir.

Kaynak : plastemart.com

Yorumlar
Canan Molla - Otomotiv ve İnşaat Sektöründen Propilen Oksit Talebinin Artmasının Büyüyen Etkisi

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanser hucrelerinin sonsuz bolunmesinde etkin protein unsurunu etkisiz kildi 310x165 - Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com