Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Pamuk mu yoksa Naylon DNA Swabları mı? : Verimlilik Tecrübeye Bağlıdır

Pamuk mu yoksa Naylon DNA Swabları mı? : Verimlilik Tecrübeye Bağlıdır

pamuk mu yoksa naylon dna swablari mi verimlilik tecrubeye baglidir - Pamuk mu yoksa Naylon DNA Swabları mı? : Verimlilik Tecrübeye Bağlıdır

Adli Bilimler Merkezi’ndeki University College London‘daki bilim insanları tarafından yapılan yeni bir test serisine göre; Tüm DNA swabları eşit değil, ancak, bunun uçtaki materyalden ziyade onları yönlendiren elle ilgisi olabilir.

Bilim adamları pamuklu ve naylon dolgulu swab ile DNA izini yaygın olan gözeneksiz malzemelerden alarak test ettiler: plastik saplı bıçaklar, boru bombaları gibi plastik borular, kaçak av tuzaklarında kullanılan metal kablo, ateşli silah metali ve cam, Forensic Science International dergisinin bir genetik ekinde rapor edildi.

Tecrübeli bir bilim insanı tarafından sürekli olarak daha iyi bir şekilde kullanılan sürüntülerdi.

“Özetle, pamuklu swab, naylon dolgular gibi DNA izlerinin geri kazanılmasında etkili olabilir, ancak iyileşme oranı uygulayıcı deneyimine ve/veya substrat türüne bağlı görünüyor” diye yazıyorlar.

“Bu, mini bantların değişken kurtarma verimliliği ile birlikte, daha da araştırılmaktadır.”

Naylon dolgulu swablar (COPAN FLOQSwabs) doğrudan DNA çözeltisi ile tohumlanan kontrolden yaklaşık %85 verimlilik sağlanırken pamuklu swab çubuklarının (SceneSafe) yaklaşık %55 verim aldığını yazdılar.

Bununla birlikte, gözeneksiz yüzeylerde uygulama ile eşitsizlik kayboldu. DNA’nın yaklaşık %55’i plastik bıçak saplarından elde edildi.

Pamuk, plastik boru tesisatı, ateşli silah metali ve cam üzerinde daha iyi verimlilik oranları gösterdiğini bildirdi. Ancak, eklemiş oldukları DNA’nın sadece bir kısmı (%20’den azı) oraya yerleştirildi.

Metal kablodan alınan ihmal edilebilir genetik materyal içeren her iki swab benzer şekilde yenilmiştir (%2’den az verimlilik).

Fakat verilerde deneyim değeri de kanıtlanmış olabilir. Tecrübeli bir adli tıp uzmanı bıçak saplarında yüksek iyileşme oranı ile çalıştı ancak yeni eğitim almış analistler diğer malzemeler ile çalıştı.

“Bu, uygulayıcı deneyiminin DNA iyileşmesinin etkinliğini etkileyebileceğini ve böylece daha fazla araştırılabileceğini önerebilir” diye yazıldı.

İngiliz firması WA tarafından yapılan mini-bantlar da alınan DNA test edildi, ancak verimlilik oranlarının hepsi de %17’den azdı.

Aynı UCL bilim insanlarından bazıları temmuz ayında aynı dergide DNA’nın bir el sıkışmasından bir bıçak sapına ikincil transferine bakan bir çalışma yayınladılar, bu çalışma, iki yıl önce Indianapolis Üniversitesi’nde bilim insanlarının yaptığı daha önceki çalışmaları yansıtıyor.

Kaynak : forensicmag.com

Yorumlar
Seda Seval Urun - Pamuk mu yoksa Naylon DNA Swabları mı? : Verimlilik Tecrübeye Bağlıdır

Hakkında Seda Seval Urun

Merhabalar ben Seda Seval, 22 Eylül 1996 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Kendimi Adli Kimya alanında geliştirmek istiyorum ve bu alanla ilgili araştırmalar yapmaktan büyük zevk alıyorum. Hem ingilizcemi geliştirip hem de sizlerle birlikte yeni bilgiler öğrenebilmek için İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldım. Kimyanın yanısıra ilgi alanlarımın arasında polisiye kitaplar okumak, fantastik ve bilim kurgu türlerinde filmler izlemek, Japonca öğrenmek ve çizim yapmak gibi hobilerim var.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

porsche dizeli terkedip onun yerine elekrikli ve hibrit otomobillere sariliyor 310x165 - Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Dieselgate (Volkwagen emisyon skandalı) öylece unutulup gitmeyecektir. Ana odak Volkswagen üzerinde olsa da, Porsche dizel …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com