Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Parçalanmayan ve Kurumayan Jel

Parçalanmayan ve Kurumayan Jel

parcalanmayan ve kurumayan jel - Parçalanmayan ve Kurumayan Jel

Fotoğraf : Güçlü iyon jeldeki inorganik/organik çift ağın diyagramı, esnekliğinin gösterilmesi (sıkıştırma testi, germe testi) ve kalıplanabilirlik (film, tüp, balık şekli).

Araştırmacılar, yüksek miktarda iyonik sıvı içeren oldukça dayanıklı bir jel geliştirdiler. Araştırma ekibi Profesör Matsuyama Hideto ve Yardımcı Profesör Kamio Eiji liderliğindeydi (Kobe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Membran ve Film Teknolojisi Merkezi). Bu bulgular 8 Kasım’da Advanced Materials dergisinde yayımlandı.

İyonik sıvı yalnızca iyonlardan oluşan bir maddedir ve benzersiz özelliklere sahiptir. Örneğin; normal sıcaklık veya basınçlarda buharlaşmaz ve yüksek termal kararlılığa sahiptir. İyonik sıvı içeren jeller iyon jelleri olarak bilinir. İyonik sıvılarla aynı özelliklere sahip oldukları gibi, sıvı formları tutma kabiliyetleri de, şarj edilebilir pillerde elektrolit olarak ve gaz ayırmada membran olarak kullanılabilmelerine olanak sağlar. Ancak, tipik iyon jellerinin düşük mekanik mukavemeti pratik uygulamalarını sınırlar.

Araştırma ekibi, iyonik sıvı içerisinde inorganik silika parçacıklarından oluşan ağ ile organik polimerlerden oluşan ağı birleştirerek bir çift ağ oluşturdu. Bu, iyon jelin esnekliğini çarpıcı bir biçimde geliştirdi ve geliştirdikleri bu jel, 25 MPa’dan daha fazla basınca parçalanma olmadan dayanabildi. Yeni geliştirilen dayanıklı iyon jelin gücü, penetrasyonlu çift ağdan kaynaklanmaktadır. Jele kuvvet uygulandığında, kırılgan silika parçacık ağı kopar ve yüklü enerjiyi dağıtır. Silika parçacıkları arasındaki fiziksel etkileşim ağı kendi kendine düzeltir. Jel içerisindeki iyonik sıvının çoğu buharlaşmaz, bu sayede uzun süre kararlı bir şekilde depolanabilir. Yüksek sıcaklıkta vakuma maruz bırakılsa bile bu, performansına zarar vermez. Bu nedenle yüksek sıcaklıkta bulunan alanlarında da kullanılabilir.

Bu araştırmada elde edilen jel, CO2 ayrım membranlarında veya şarj edilebilir pillerde elektrolit olarak kullanılabilir. Araştırma ekibi, bu jel için pratik uygulamalar bulma yolunda işletmelerle iş birliği yapmayı planlıyor. Ayrıca güçlendirme mekanizmasını daha ayrıntılı analiz etmeye ve mükemmel bir ağ tasarlayarak daha yüksek performanslı, daha güçlü bir jel oluşturmayı hedeflemeye devam edecekler.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Canan Molla - Parçalanmayan ve Kurumayan Jel

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

mevcut ilaclarin yeniden kullanimi henuz tedavisi bulunamayan hastaliklarin tedavisi icin kullanilabilir mi 310x165 - Mevcut İlaçların Yeniden Kullanımı, Henüz Tedavisi Bulunamayan Hastalıkların Tedavisi için Kullanılabilir mi?

Mevcut İlaçların Yeniden Kullanımı, Henüz Tedavisi Bulunamayan Hastalıkların Tedavisi için Kullanılabilir mi?

İlaçların tekrar kullanılması, inatçı hastalıkları tedavi etmemize izin verebilir. Uzun yıllardır süren araştırmalara rağmen, beyindeki …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com