Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Parlak ve Manyetik Kumaşlar İçin Yeni Yöntem

Parlak ve Manyetik Kumaşlar İçin Yeni Yöntem

parlak manyetik kumaslar icin yeni yontem - Parlak ve Manyetik Kumaşlar İçin Yeni Yöntem

Araştırmacılar pamuk bitkilerinin ovüllerini (tohum taslağı) floresan ve manyetik bileşiklerin konjuge glukozları ile kimyasal işleme tabi tutarak “akıllı” tekstil üretiminde yeni bir yöntem geliştirdi. Bu ovüllerde büyüyen pamuk lifleri bu bileşikleri bünyesine alır ve böylece parlak veya manyetik pamuklu kumaş üretimi için kullanılabilir hale gelir. Bu yöntem, Martin Luther Üniversitesi Halle-Wittenberg ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nden Filipe Natalio ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirildi.

Araştırmacılar, bu işlevsel bileşiklerin; kimyasal işlemlerle uygulanan su geçirmezlik, iletkenlik veya diğer kumaş kaplamalarına kıyasla kumaşları aşındırma olasılığının daha az olduğunu belirtiyorlar.

Bir floresin bileşiği kullanılarak bir konjuge floresan glikozu, ve bir disporsiyum bileşiği kullanılarak bir konjuge manyetik glikoz sentezlendi ve bu konjugeler laboratuvar kültürlerinde pamuk ovüllerine eklendi. Konjugeler pamuk hücrelerine girer ve pamuğu oluşturan diğer glikoz molekülleri ile birlikte selülozik zincirlere bağlanır. Hiçbir genetik mühendisliği uygulaması gerektirmez. Floresan pamuk lifleri normalden daha zayıftır, ancak manyetik lifler normalden daha zayıf değildir.

Natalio ve çalışma arkadaşları, biyolojik üretim yöntemlerinin; bambu, ipek, keten ve bakteriler gibi diğer biyolojik sistemlerin de işlevsel, yüksek değerli ürünler haline getirilmesinde kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Kaynak : cen.acs.org

Yorumlar
Canan Molla - Parlak ve Manyetik Kumaşlar İçin Yeni Yöntem

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com