Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Paslanmaz Çelik, Diflorometilasyon Üzerindeki Baskıyı Azaltıyor!

Paslanmaz Çelik, Diflorometilasyon Üzerindeki Baskıyı Azaltıyor!

paslanmaz celik diflorometilasyon uzerindeki baskiyi azaltiyor - Paslanmaz Çelik, Diflorometilasyon Üzerindeki Baskıyı Azaltıyor!

Fotoğraf: Floroform ile sürekli akış diflorometilasyonu

Ismarlama olarak 3D-yazıcı ile basılmış reaktör sera gazı kullanıyor.

Araştırmacılar, paslanmaz çelikten yapılmış bir akış reaktörünü 3D-yazıcı ile bastı ve Teflon atık ürününü sentetik bir yapı taşına dönüştüren hızlı bir ekzotermik reaksiyon gerçekleştirmeyi başardı.

Avusturya Graz Üniversitesinden Oliver Kappe öncülüğünde çalışan ekip, bu metal reaktörü, bilinen bir yığın reaksiyonunu -lityum ile muamele edilmiş nitrilin (lithiated nitrile)  diflorometilasyonu- ölçeklenebilir sürekli bir reaksiyona dönüştürmek için özellikle tasarladı.

Floroform, Teflon gibi floropolimerlerin üretiminde ortaya çıkan büyük hacimli bir atık üründür. Zehirsiz ve ozon dostu olmasına rağmen karbondioksitten 11700 kat daha güçlü bir sera gazıdır. Floroformun çok düşük olan reaktifliğinin üstesinden gelerek organik sentezlerde büyük ölçekli kullanımı atık ve kirliliği azaltacaktır. Ancak bu, ısmarlanmış reaktörleri basmak için önceden kullanılan polimer reçineleri ile uyuşmayan, sert reaksiyon koşullarını gerektirir.

Bunun yerine ekip, 3D yazıcının esnekliği ile çeliğin yüksek ısı iletkenliğini birleştirerek nitrilin lityum ile çok basamaklı muamelesi ve gaz floroform ile diflorometilasyon için bir akış reaktörü tasarladı. Reaktör tasarımına bir soğutma elemanı eklenmesi de işlemi dondurucu soğuklarda gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Deniz Işınsu Avşar - Paslanmaz Çelik, Diflorometilasyon Üzerindeki Baskıyı Azaltıyor!

Hakkında Deniz Işınsu Avşar

6 Mayıs 1992 tarihinde Ankara'da doğdu. 2010 yılında Ankara Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı ve 1 yıl İngilizce hazırlık programını tamamladı. 2015 yazında TÜPRAŞ'ta üretim stajını tamamladı ve 2015/2016 eğitim yılında Erasmus+ programı ile bir yıl, Almanya, TH Köln Üniversitesi'nde eğitim gördü. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun oldu ve Ekim 2017'de İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venus cevresinde uv absorba edilmesinin sirri cozuldu 310x165 - Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

PDF OLARAK İNDİR Venüs atmosferinde bulunan kükürt bileşikleri spektrumu laboratuarda yapılanlarla uyumludur. Çin, Almanya ve …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com