Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Petrol ve Jet Yakıt Alternatifleri Maya Hücre Fabrikaları Tarafından Üretilir

Petrol ve Jet Yakıt Alternatifleri Maya Hücre Fabrikaları Tarafından Üretilir

petrol jet yakit alternatifleri maya hucre fabrikalari tarafindan uretilir - Petrol ve Jet Yakıt Alternatifleri Maya Hücre Fabrikaları Tarafından Üretilir

Bu dirençli küçük enzimi nitelendirmek için birçok denemeler olmuştur. Ama hiçbiri başarılamadı. Şuana kadar. Yeni bulunanalar ile Chambers Teknoloji Üniversitesi’nden gelen yağ asit sentez (FAS) enzimi biyo yakıtlar için güçlendirilebilir kimyasallar üretmeye başladı. Sonuçlar son zamanlarda Nature Chemical Biology (Tabiat Kimyasal madde Biyoloji) gazetesinde yayımlandı.

Bu FAS enziminin yapısı (soldaki), FAS’ın bölmelerinin içine yabancı enzimler gömülü (sağ)

Yağı çıkarılmış ürünlere güçlendirilebilir ve temiz alternatiflerin büyük ihtiyacındayızdır. Eldeki ihtimallerin biri dayanıklı biyokütleden gelen kimyasalları ve biyo yakıtları üretmektir.

Chamers Teknoloji Üniversitesi’ndeki bir araştırma takımı kimyasalları gerçekten üretebilen maya hücre fabrikaları yaratmayı deneyen çalışmada bunu yapması zordur. Dayanılır bir yolda ihtiyacımız olmaktadır. Grup yeni ürünler meydana getirebilmesi için nitelendirilen FAS enziminin sahip olunan geliştirilmiş yeni bir methoda sahipti.

Çalışmanın doktora sonrası ve ilk yazarı Zhiwei Zhu diyor ki: “ Bu enzim genellikle uzun zincirli yağ asitleri sentezle birleştirir. Ama biz şimdi orta zincir yağ asitleri ve halen kullanılan ulaşım yakıtlarındaki bileşikler olan metil ketonlar kimyasal maddeleri sentezle birleştirmek için onu nitelendirdik.”

“Diğer bir deyişle: Biz şimdi maya hücre fabrikalarında petrol ve jet yakıt alternatifleri üretebiliriz ve bu daha önce hiçbir zaman yapılmamıştır.”

Önemli enzim Nobell ödülü kazanan Feodar Lynen tarafından ilkkez tanımlandı ve birçok araştırmacı yakın yıllarda onu nitelendirmeyi denedi. Ama o çok zor veya şimdiye kadar imkansıza yakın göründü.

Zhiwei Zhu diyor ki: “ Biz bunu beklemedik. Gerçekten, o bilimsel topluluk tarafından düşünceydi. Bu katı enzim idare için gönüllü olarak sorumlu değildi.”

Bulunanlar şanslı bir kısımın gerçekten bir sonucudur. Birkaç yıl önce, araştırmacılar iki açil taşıyan protein nüfuz bölgelerine sahip bir yağ asit sentezi bazen buldu.

“Biz onun özelliklerini nitelendirmek için yabancı bir enzim ile onun açil taşıyan protein nüfuz bölgelerinin tekrar yerine koyulan biri aracılığıyla bu yağ asit sentezi değiştirmeyi ilk denedik ve hayret uyandıracak şekilde o çalıştı. Sonra biz diğer mantar yağ asit sentezleride değişikliği tamamladık ve çok yönlü bu yaklaşımı bulduk.”

Araştırmacılar şimdi glikozdan gelen kimyasalların ve yakıtların üretimi için maya hücre fabrikaları kurmak için kullanılan nitelendirilmiş enzime odaklanıyorlar. Patenti olan  bir icat uygulanmıştır ve şirket biyo petrolü – Chambers Teknoloji Üniversitesi’nden gelen bir yan ürün- onu ekonomik olarak uygun yapmak için tekniği daha öteye geliştirmek için denenendeki yakından kolayca anlaşılamayandır.

Ama bir bilim adamı gibi, ayrıca Zhiwei Zhu kendisi uzun terim bir amaca sahiptir.

“ Ben mantar yağ asit sentezindeki bu yeni değişikliğin derinden açıklanan biyokimyasal ve yapısal temelde meraklıyımdır.”

Kaynak : eurekalert.org

Yorumlar
Hatice Kübra Çetinkaya - Petrol ve Jet Yakıt Alternatifleri Maya Hücre Fabrikaları Tarafından Üretilir

Hakkında Hatice Kübra Çetinkaya

10 Mayıs 1996 Ankara'da doğdu. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandı. 2017' de Devlet Su İşleri Kalite Kontrol Ve Laboratuvarı'nda laboratuvar stajını tamamdı. Halen lisans eğitimi devam etmektedir. İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmak hem dil açısından gelişmesini sağlıyor hem de kimya dalındaki gelişmeleri yakından takip etmesine yardımcı oluyor. İlgi alanları; organik kimya, çevre, petrokimyadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com