Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / RNA’nın Keşfedilen Yapısı

RNA’nın Keşfedilen Yapısı

rnanin kesfedilen yapisi - RNA’nın Keşfedilen Yapısı

Fotoğraf : Yeni bir çalışma ribo nükleik asit moleküllerinin yapısını etkili biçimde tahmin etmeye yarayan yenilikçi bir model, uygulama ve araştırma için ise ilginç fırsatlar geliştirdi.

RNA ya da ribo nükleik asit sadece mesaj molekülü olarak genetik bilgi taşıma görevini, protein sentezi için çekirdekten sitoplazmaya taşımakla kalmaz biyolojik işlemlerde de temel rol oynar ve ayrıca mühim seviyede önemli hücresel mekanizmalarında ana karakterdirler. Bütün bunlardan dolayı yapıları kritik rol oynar. Yapıları nükleotidler olarak bilinen özel birimlerin dizilişine bağlı olarak her RNA molekülü farklı ve karakteristik özelliklere sahiptir. SISSA’ da Profesör Giovanni Bussi önderliğindeki bir araştırma ekibi nükleotid dizilerinden başlayan RNA iplik yapısının üç boyutlu yapısını etkili biçimde tahmin etmeye yarayan bilgisayarlaştırılmış bir simülasyon modeli geliştirdi. Sadece “Nucleic Acid Research” dergisinde yayınlanan bu SISSA araştırmasının baş yazarı Simon Poblete’dir. Bu çalışma, araştırma ve uygulama alanında dikkate değer bir etki vadediyor.

“RNA yapısı onun birçok fonksiyonları için elzem bir faktördür.” Diye açıkladı Giovanni Bussi. “RNA yapılarının deneysel olarak belirlenmesi birkaç yıl alabilir, bu nedenle yapısını öngörmek için yöntem geliştirme konusuna büyük ilgi vardır. Tahmini modeller bugüne kadar çift heliks oluşturan RNA parçalarının incelenmesine yoğunlaşmıştı. Bununla birlikte RNA ipliği, DNA için Watson-Crick’in çift sarmal modeli tarafından öngörülenlerden farklı olan ‘doğal olmayan’ etkileşimler tarafından yönetilen spesifik ve karmaşık konformasyonları olabilir.”

Bussi “Şu anki simülasyon modelleri çok iyi çalışıyor. Bu modeller bir diziden başlayarak, çeşitli olası yapıları daha önceden tahmin edebilme yeteneğine sahiptirler. Sorun şu ki hangisinin gerçek yapı olduğunu sistem söyleyemiyor. RNA’nın basitleştirilmiş bir temsilini kullanan ve doğal olmayan etkileşimleri öngörmek için tasarlanan modelimiz bu konuda çok etkili olduğunu kanıtladı.” Diye açıklamada bulundu. Modelin kalitesini, araştırmacılar üç boyutlu yapısının bilindiği RNA moleküllerinin yapısını tek başına sekansın bilgisinden öngörerek kanıtladılar. Giovanni Bussi “Tahminlerimizi bilinen yapılarla karşılaştırdığımızda, yaklaşımımızın gerçekten işlediğini anladık.” Açıklamasında bulundu.

Bu RNA’nın yapısı ve fonksiyonu arasındaki ilişkiyi aydınlatabilir. Bussi “RNA, pratik etkileri açısından özellikle ilginçtir. Bir kere RNA molekülü tespit edildiğinde, istenilen birçok molekül hızlı ve düşük maliyetli kopyalama işlemi vasıtasıyla orijinali ile aynı olacak şekilde elde edilebilir. Örneğin özel yapısından dolayı önemli terapötik etkilere sahip organizmada, hassas işlemleri tetikleyebilen RNA molekülünü bulabilseydik bu gerçekten duyulmamış olasılıkların ortaya çıkmasına neden olabilirdi.”

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Mehdi Koşaca - RNA’nın Keşfedilen Yapısı

Hakkında Mehdi Koşaca

4 Mart 1996 İstanbul doğumluyum lisede kimyaya ve biyolojiye olan merâkımdan dolayi moleküler biyoloji ve genetik okumaya karar verdim canakkale on sekiz Mart üniversitesinde bir yıllık zorunlu İngilizce eğitimini tamamlayıp bölüm derslerine başladım şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemizin araştırma laboratuvarında hocamın TÜBİTAK projesi olan yeni Endo -ß -N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Özellikle telomerler olmak üzere kök hücre, kanser genetiği ve epigenetik alanlarinda son yaşanan gelişmeleri takip etmekle birlikte bilimde daha geniş alanlari araştırmak ve İngilizcemi de geliştirmek adına şu anda İnovaktif kimya dergisinde haber cevirmenligi yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bugday gluteninin kirilgan yapidaki sacin baglarini onardigi kesfedildi 310x165 - Buğday Glüteninin, Kırılgan Yapıdaki Saçın Bağlarını Onardığı Keşfedildi

Buğday Glüteninin, Kırılgan Yapıdaki Saçın Bağlarını Onardığı Keşfedildi

PDF OLARAK İNDİR 16Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan makalesinde ekip, buğday glüteni ve saçlarla …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com