Rus yapımı yüzen ilk nükleer santral yapılmaya başlandı | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Rus yapımı yüzen ilk nükleer santral yapılmaya başlandı

Rus yapımı yüzen ilk nükleer santral yapılmaya başlandı

rus yapimi yuzen ilk nukleer santral yapilmaya baslandi - Rus yapımı yüzen ilk nükleer santral yapılmaya başlandı

Rus nükleer enerji şirketi Rosatom, dünyanın ilk yüzen nükleer enerji santralini inşaa etmeye hazırlanıyor. Akademik Lomonosov isimli nükleer santralin test çalışmalarının 2015 sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Eylül ayında ise santralin ilk personelleri için eğitim başlayacak.

Dünyanın ilk yüzen nükleer enerji santrali, Rusya tarafından kuruluyor.

Moskova nükleer enerji projelerinin kapsamını karadan denize doğru genişletecek. Rus nükleer enerji şirketi Rosatom dünyanın ilk yüzen enerji santrali akademik lomonosov’un testlerine başlayacak. Bu testlerin önümüzdeki yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Santralde çalışacak ilk personeller de Eylül ayında eğitilmeye başlanacak.

Yüzen nükleer santral Kuzey Kutbu’ nda çalışan nükleer buzkıranların tasarımı örnek alınarak inşa edilecek. Fakat buzkıranların aksine, Lomonosov hareket edemeyecek, deniz yoluyla çekilerek götürülecek.

Yüzen nükleer santral, bulunduğu yerde kıyı altyapısına bağlanarak yerleşim yerine ısı ve elektrik temin edecek.
Yüzen enerji bloğu, limanların, büyük sanayi tesislerin, denizdeki petrol ve doğalgaz üretim tesislerinin enerji ile temin edilmesi için tasarlandı.

Akademik Lomonosov, 2019’da Çukotka bölgesindeki Pevek limanına demir atacak 2021’de tam kapasitede enerji üretecek. Yüzen nükleer santrali çalıştırma süresi 40 yıl olarak belirlendi.

Rosatom’un projeyle ilgili bölümünün Başkanı Sergey Zavyalov, yeni santralin sadece elektrik ve ısı üretiminde değil, deniz suyunun tuzdan arındırılması için de kullanılabileceğine işaret etti.

Kaynak : ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

biyolojik cesitliligin korunmasina izin verirken yenilenebilir enerjiden yararlanma 310x165 - Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Uzmanlar, biyoenerjinin küresel genişlemesinin biyolojik çeşitlilik açısından ciddi tehditlere sahip olmasına karşın, güneş enerjisinin biyolojik …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com