Rusya'dan Nano Cihazlar İçin Asırlık Pil Üretimi | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Rusya’dan Nano Cihazlar İçin Asırlık Pil Üretimi

Rusya’dan Nano Cihazlar İçin Asırlık Pil Üretimi

rusyadan nano cihazlar icin asirlik pil uretimi - Rusya’dan Nano Cihazlar İçin Asırlık Pil Üretimi

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ndeki (MEPhI) bilim insanlarının, nano boyutlardaki ürünlerde kullanılması için bir asır ömürlü pil üretimi üzerinde çalıştığı açıklandı.

Nano boyutlardaki cihazlarda kullanılmak üzere 100 yıl ömürlü pillerin üretilme çalışmaları yapılıyor. Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ndeki (MEPhI) bilim insanları, nano boyutlardaki ürünlerde kullanılmak üzere asırlık ömürlü piller geliştiriyor. Applied Physics Letters’da yer alan makalede betavoltaik güç beslemeli radyoizotop enerji kaynakları üzerinde Rusya bilim insanlarının çalıştığını açıkladı. Pillerin sessiz bir şekilde çalıştığına yer veren makalede, hiçbir müdahaleye gerek olmadığını ve stabil olduğu belirtildi. Bu pillerin nanoelektronik teknoloji kullanan ve nano boyutlardaki cihazlar için çok önemli olduğunu ifade edildi. Asırlık ömürlü piller üzerinde çalışan Rus bilim insanlarının Nikel-63 olarak nitelendirilen Nikel izotoplarındaki nano tanecik filmlerinin elektrofiziksel içerikleri üzerinde çalışmalar yaptığı kaydedildi. Nikel’in pil ömrü 100.1 yıl olarak biliniyor. Esnek ve kolay işlenebilen Nikel’in nano boylardaki cihazlarda kullanım açısından da oldukça uygun olduğu açıklandı.

Kaynak : ekonomihaber.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

depresyonu yenen molekul calismasina abd patenti 310x165 - Depresyonu Yenen Molekül Çalışmasına ABD Patenti

Depresyonu Yenen Molekül Çalışmasına ABD Patenti

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinin, insan vücudunda bulunan “Gly-Gln” molekülünün depresyon tedavisinde kullanabileceğini ortaya koyan çalışması …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com