Saf Hidrojen Üretiminde Daha Verimli Yeni Yöntem | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Saf Hidrojen Üretiminde Daha Verimli Yeni Yöntem

Saf Hidrojen Üretiminde Daha Verimli Yeni Yöntem

saf hidrojen uretiminde daha verimli yeni yontem - Saf Hidrojen Üretiminde Daha Verimli Yeni Yöntem

Christopher J. Kiely, Lehigh Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü kıdemli profesörü Harold B. Chambers ve uluslararası bir ekip, karbonmonoksit kullanarak yüksek saflıkta hidrojen gazı üretmek için bir düşük sıcaklık katalizörü geliştirdi. Science dergisindeki bir makalede açıklanan buluş, hidrojen yakıtıyla çalışan ancak karbonmonoksit tarafından zehirlenebilen yakıt hücrelerinin performansını artırabilir. Yeni katalizör, yakıt hücresine beslemek için yüksek saflıkta  hidrojen formu üretiyor.

Düşük sıcaklıklı su gaz değişim reaksiyonu için kullanılan katalizör MoC’un üzerinde bulunan atomik katmanlı Au kümeleri makalesi, Kiely’nin meslektaşları tarafından incelenen dergilerde dokuz kez yayımlanmıştır.

Yazarlar arasında; Kiely tarafından tavsiye edilen doktora adayı Li Lu ve Kiely’nin eski öğrencisi Pekin Çin Bilimler Akademisi’nde profesör olan Wu Zhou var.

Su(H2O) ve karbonmonoksiti(CO), hidrojen gazına(H2) ve karbondioksite(CO2) dönüştürmek için düşük sıcaklık ve basınçta çalışan katalizör kullanmak, su gaz değişim reaksiyonunu yürütmenin maliyetini azaltabilir.

Düşük sıcaklık ve basınç ile enerji tüketimi daha düşük olacaktır. Bu işlem arabalar için kullanılan yakıt hücrelerinde olduğu gibi yapılacak küçük ayarlarla maliyeti daha uygun  ve kullanımı daha kolay hale getirilecektir.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari yaslanma karsiti ilac gelistirdiler 310x165 - Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdiler

Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdiler

MedicalXpress’in haberine göre, İngiliz bilim insanları, mitokondriyada yaşlanma sürecini yavaşlatmayı sağlayan bir ilaç geliştirdiler. Exeter …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com