Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Sıfır Atık ile Telefon Üretiminde Kilometre Taşı!

Sıfır Atık ile Telefon Üretiminde Kilometre Taşı!

sifir atik ile telefon uretiminde kilometre tasi - Sıfır Atık ile Telefon Üretiminde Kilometre Taşı!

UBC araştırmacıları, bir cep telefonunun en sık atılan parçalarından ikisi olan fiberglas ve reçineyi verimli bir şekilde ayırmak için kullanılan bir prosesi mükemmelleştirdi ve onları sıfır atık ile cep telefonu  üretme hedeflerine yaklaştırdı.

Bu bahsettiğimiz proses, organik reçineleri inorganik fiberglastan temiz bir şekilde kaldırmak için yerçekimi ayrımı gibi basit teknikleri kullanan ilk proseslerden biridir.

UBC maden mühendisliği profesörü Maria Holuszko, “Atılan cep telefonları, dünya çapında her yıl satılan iki milyar yeni cep telefonuna ve insanların telefonlarını birkaç yılda bir değiştirmelerine rağmen, büyük ve büyüyen bir elektronik atık kaynağıdır.” Dedi. “Zorluk, çevreye zarar vermeyecek bir şekilde, faydalı malzemelere yeniden dönüştürülemeyen materyellerden kurtulmaktır.”

Çoğu e-atık geri dönüşüm firması, diğer ürünleri üretmek için kullanılabilecek altın, gümüş, bakır ve paladyum gibi yararlı metallerin geri kazanılmasına odaklanır. Ancak, cep telefonlarının baskılı devre kartlarının çoğunu oluşturan fiberglas ve reçineler gibi ametal parçalar genellikle atılır çünkü daha az değerlidir ve işlenmesi daha zordur. Ya tehlikeli kimyasalları yeraltı suyuna, toprağa ve havaya karıştırabilecekleri, çöp yakma tesislerine beslenirler veya çöp haline gelirler.

UBC’nin kentsel madencilik inovasyon merkezinin kurucu ortağı olan Holuszko, değerli metallerin ve diğer malzemelerin elektronik atıktan geri kazanılmasına odaklanmış bir birim – daha iyi bir geri dönüşüm çözümü bulmaya kararlıydı. Doktora öğrencisi Amit Kumar ile cep telefonu cam elyafı ve reçineleri çevresel olarak nötr bir şekilde işlemek için yerçekimi ayrımı ve diğer basit fiziksel teknikleri kullanan bir proses geliştirdi.

“Burada asıl önemli olan şey, yoğunluklarındaki farklılıkları kullanarak cam elyafı reçineden etkin bir şekilde ayıran yerçekimi ayrımıdır. Ayrılan cam elyafı, daha sonra inşaat ve yalıtım için bir hammadde olarak kullanılabilir. Gelecekte, eğer bir yol bulabilirsek Geri dönüşümlü cam elyafın kalitesini arttırmak için yeni devre kartlarının üretimi için bile uygun olabilir” dedi.

Araştırmacılar şuan Richmond, B.C. Ronin8* ile ortaklaşa olarak, sürecin büyük ölçekli bir ticari modelini geliştirmeye çalışıyorlar.

Ronin8’deki mühendislik direktörü Travis Janke, “Ronin8, bugün geleneksel e-atık proseslerindeki içsel hataları ele almayı amaçlayan elektronik atık için yenilikçi bir e-atık prosesi geliştirdi” dedi. “Vizyonumuz elektronik için sıfır atık ömrünü sonuna kadar çözüme kavuşturmaktır ve UBC’deki Maria ve Amit ile yaptığımız çalışma bizi bu gerçeğe daha da yaklaştırmıştır.”

Araştırmacılar ayrıca, görevlerinin 1 Ocak 2018’de yürürlüğe giren Çin’in atık ithalat yasağı ışığında yeni bir ivme kazandığını söylediler.

Holuszko, “Elektronik donanım geri dönüşümümüzü yönetmenin daha iyi bir yoluna ve değerli materyaller için uygun maliyetli, çevre dostu bir madencilik e-atığı yönteminin bu yönde iyi bir adım olacağını düşünüyoruz” dedi.

*Toksik kimyasallar kullanmadan veya değerli metalleri kaybetmeden elektronik atık akımlarındaki farklı plastik, fiber ve metalleri ayıran geri dönüşüm şirketi.

Kaynak : sciencedirect.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Sıfır Atık ile Telefon Üretiminde Kilometre Taşı!

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com