Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Sıvı Metal Kar Tanesi Şeklinde Nasıl Büyür?

Sıvı Metal Kar Tanesi Şeklinde Nasıl Büyür?

sivi metal kar tanesi seklinde nasil buyur - Sıvı Metal Kar Tanesi Şeklinde Nasıl Büyür?

Araştırmacılar sıvı metal damlalarının kar tanesi şeklinde büyüdüğünü keşfetmişlerdir. Amerika Kuzey Carolina eyalet Üniversitesinden bir grup bilim adamı elektrokimyasal hücre içerisinde elektrot olarak sıvı galyum-indiyum damlacıklarını kullanmayı denedikleri zaman bir şeylerin tuhaf olduğunu gözlemlemişlerdir. Metalin kısa bir süre içerisinde kar tanesi gibi bir şekilde yayılmaya başladığı görülmüştür. Akışkanlar içerisinde en fazla yüzey gerilimine sahip olan ve bu nedenle nadiren şekil değiştirme eğilimi gösteren bir sıvı için olağan dışı bir davranış olarak görülmektedir.

Orta dereceli bir voltaj uygulanması ile birlikte galyum alaşımı, alaşımın etrafındaki elektrot ve su içerisindeki bir sodyum hidroksit çözeltisi arasında bir reaksiyon başlatılır. Sabunun suyun yüzey gerilimini düşürdüğü gibi metalin oksitlenen yüzeyi de yüzey gerilimini düşürmektedir. Yerçekimi metali dairesel şekilde yayarken, yüzeyindeki bozulmalar onu ayrık yapraklar haline getirmektedir.  Oluşan bu yapraklar büyürken fraktal bir model oluşturarak daha fazla kola ayrılmaktadır.

En büyük kar tanesi şekilli sıvı metal damlacıkları orijinal boyutunun 20 katına kadar çıkmakta ve bu boyuta yarım dakikadan daha kısa bir sürede gelmektedir. Fakat araştırmacılar, bu etkinin 2V civarında dar bir voltaj çerçevesinde çalıştığını tespit etmişlerdir. Daha düşük voltajlarda damlacık, yüzeyinin şeklini bozacak kadar okside olmamaktadır. Eğer voltajlar çok yüksek olursa yüzey oksit tabakası çok kalın bir şekilde gelişmektedir ve damlacığın yayılmasına ve dağılmasına izin vermemektedir.

Sıvı metaller küçültülmüş taşıtlar için dişliler ve çok küçük aktüatörler olarak kullanılmaktadır. Bu malzemelerin şekillerini tam olarak kontrol edebilmek, yeni yumuşak elektroniklerin tasarımına yardımcı olabilir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Kübra Çelen - Sıvı Metal Kar Tanesi Şeklinde Nasıl Büyür?

Hakkında Kübra Çelen

1993 yılında Hatay’ da doğdu. Lisans eğitimine 2012 yılında Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde başladı. İlgi duyduğu alanlardaki haberleri takip ederken bunları ilgili insanlarla paylaşmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com