Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Suç Mahallinden Mahkeme Salonuna: DNA Örneğinin Yolculuğu

Suç Mahallinden Mahkeme Salonuna: DNA Örneğinin Yolculuğu

suc mahallinden mahkeme salonuna dna orneginin yolculugu - Suç Mahallinden Mahkeme Salonuna: DNA Örneğinin Yolculuğu

Fotoğraf : Adli tıp teknikleri daha karmaşık hale geliyor. AAP Görüntüsü / Julian Smith

1995’te düzenlenen OJ Simpson cinayeti davası, halka DNA adli bilimini tanıttı. Dava, savunma avukatlarının, örneklerin ele alındığı yoldan dolayı kanıtların geçerliliği konusunda şüphe duymaları nedeniyle kısmen çöktü.

O zamandan beri işler değişti.  Kanıt zincirinin bütünlüğünü sağlamak için şimdi güvenlik önlemleri var.  Laboratuvar protokolleri ve prosedürleri de ilerleme kaydetti.

Suç mahallinden mahkeme salonuna kadar bir kanıt izleyerek, DNA’nın laboratuvarda nasıl çalıştığını ve modern hukuk sisteminde nasıl kullanıldığını açıklayacağız.

Suç Mahallinden

DNA örneğinin yolculuğu olay mahallinde başlıyor.

Olay yeri inceleme uzmanı tarafından DNA izi toplamalarına rehberlik eden çeşitli ilkeler vardır.  Özellikle, kirlenmenin veya DNA bozulmasının önlenmesi ve gözetim zincirinin sağlanması.

Kontaminasyon riski (toplayıcıdan veya diğer kanıt örneklerinden) steril, tek kullanımlık malzemeler kullanılarak azaltılır.  Torbalamadan önce numunelerin kurutulmasıyla bozunma en aza indirilir.

Kurutulmuş numunelerin plastikten ziyade kağıt torbalarda saklanması ve numunelerin uygun sıcaklıkta tutulması, DNA’nın korunmasına ve mikrobiyal kontaminasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca, savunma tarafından bağımsız testler için neyin toplanacağını ve ne kadar yeterli malzemenin gerekli olabileceğini planlamak da önemlidir.

suc mahallinden mahkeme salonuna dna orneginin yolculugu 1 - Suç Mahallinden Mahkeme Salonuna: DNA Örneğinin Yolculuğu

Fotoğraf : Polis, örneklerin kontamine olmadığından emin olmalıdır. Yazar James Hereward ve Caitlin Curtis, sağladı.

Laboratuvara

Laboratuarda herhangi bir numune geldiğinde, ilk adım DNA’yı çıkarmaktır.

OJ Simpson denemesinde analiz edilen kan örnekleri, test yapmak için büyük miktarda DNA gerektiğinde karakteristik idi. Günümüzde, iz DNA’sı olarak bilinen küçük miktarlarda DNA, sigara izmaritleri, kıl folikülleri, tükürük, semen ve hatta dışkı gibi maddelerden analiz edilebilir.

Bu, 1980’lerde polimeraz zincir reaksiyonu veya DNA’nın tek bir iplikçiğinin birçok kez çoğaltılmasına izin veren “PCR” olarak adlandırılan bir yöntemin bulunmasıyla mümkün olmuştur. Bu, testleri yürütmek için yeterli DNA bulunana kadar binlerce kopya oluşturur. 

 Analiz Başlar

Modern DNA tanımlamanın temel dayanağı, uzunluğa (tekrar sayısı) göre değişen küçük DNA kesitleri olan kısa tandem tekrarlama (STR) işaretleyicileridir.

Bir DNA profili oluşturmak için çoklu STR işaretleri kullanılır.  Bunlar genellikle bir cinsiyet belirleme testi (amelogenin geni) içeren ticari kitler kullanılarak test edilir. 

Mitokondriyal DNA

Başka bir yöntem ise mitokondriyal DNA kullanılmasıdır.

Mitokondriyal DNA diğer DNA tiplerinden daha uzun süre dayanır ve soğuk vakalarda sıklıkla kullanılır. Mitokondriyal DNA “harfleri” dizisi, anneden çocuğa geçer (nadir mutasyonlar hariç), bu nedenle anneler ve büyükanneler çocuklarıyla aynı DNA dizisini paylaşırlar (ancak babalar değil).

Bu, mitokondriyal DNA’yı kayıp kişilerin tespitinde yararlı kılar — Daniel Morcombe’un kemikleri bu şekilde tanımlandı.

Y Kromozomu

Y kromozomu sadece erkeklerde bulunur ve babadan oğula geçer. Bu, Y kromozom STR işaretleyicilerini, erkek ve kadın DNA örneklerinin karıştırılabildiği ve erkek şüphelinin kimliğinin oluşturulması gereken cinsel saldırı vakaları gibi durumlarda yararlı bir araç haline getirir.

Mitokondriyal belirteçlerle aynı şekilde, Y eşleştiricileri aile eşleştirmesi yoluyla teşhis için kullanılabilir. Cezai soruşturmalarda aile eşleştirme süreci gizlilik endişelerini artırır, ancak giderek yaygınlaşmaktadır.

Son zamanlardaki bir olayda, bir şüphelinin soyadı, genetik soy geçmiş veritabanlarında erkek aile üyelerinin kayıtlarından tespit edilmiştir.

Kaynak : theconversation.com

Yorumlar
Seda Seval Urun - Suç Mahallinden Mahkeme Salonuna: DNA Örneğinin Yolculuğu

Hakkında Seda Seval Urun

Merhabalar ben Seda Seval, 22 Eylül 1996 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Kendimi Adli Kimya alanında geliştirmek istiyorum ve bu alanla ilgili araştırmalar yapmaktan büyük zevk alıyorum. Hem ingilizcemi geliştirip hem de sizlerle birlikte yeni bilgiler öğrenebilmek için İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldım. Kimyanın yanısıra ilgi alanlarımın arasında polisiye kitaplar okumak, fantastik ve bilim kurgu türlerinde filmler izlemek, Japonca öğrenmek ve çizim yapmak gibi hobilerim var.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com