Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Suda Plastik Parçacıkların Muhtemel Varlığı Son Çalışma ile Ortaya Çıktı

Suda Plastik Parçacıkların Muhtemel Varlığı Son Çalışma ile Ortaya Çıktı

suda plastik parcaciklarin muhtemel varligi son calisma ile ortaya cikti - Suda Plastik Parçacıkların Muhtemel Varlığı Son Çalışma ile Ortaya Çıktı

Yakın tarihli bir araştırma, insanların büyük olasılıkla musluk suyundan çok sayıda plastik mikro parçacıklar aldığını bildirmektedir. 14 ülkeden toplanan örnekler bu gerçeği öne sürdü.

Önceki birkaç bulgu zaten plastik parçacıkların potansiyel zararlı bakteri ve kimyasal emip bıraktığını göstermişti. Şimdilerde, güncel bir çalışma gösterdi ki insanlar her yıl musluk suyundan dolayı 3000-4000  kadar plastik mikroparçacık sindiriyor.

Çalışma boyunca araştırmacılar 159 musluk suyu numunesi kullandı ve bunun 83%’ü plastik mikroparçacıkların varlığını kanıtladı. Bu rapor Orb Media tarafından derlendi.

Raporun başlığı “Görünmeyenler: İçimizdeki Plastik” Çalışmayı sürdürenler ise State Üniversitesi (New York) ve Minesota Üniversitesi. Araştırma ekibi nehirler,göller,hava ve okyanustaki plastik kirliliğiyle alakalı daha fazla araştırma olduğuna dair görüş bildirdi. Diğer yandan, insanların tüketim maddesi içindeki mikroplastiklere yeterli ilgi gösterilmiyor.

Alanında ilk olan son araştırma içme suyundaki mikroplastikleri konu edindi. Arsştırmacılar bazı ülkelerden bazı örnekler toplayarak içeriğindeki mikroplastiklere dikkat çekti. Bu şehirler; New Delhi-Hindistan, Beyrut-Lübnan, Kampala-Uganda, Quito-Ekvator, Jakarta-Endonezya. Araştırmacılar  ayrıca Avrupa ve Amerika’dan da örnekler topladı.

Labaratuar araştırmaları Minnesota Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Phys.org’a göre musluk suyu içerisinde bulunan baş parçacık fiberlerdi ve 0.1-5 mm arasında uzunluğa sahipti. Numune analizleri bir litre su başına 0-57 parçacık varlığını ortaya çıkarmıştır. Bir diğer deyişle, bu çalışma averaj olarak bir litre suda 4.34 plastik parçacık varlığı ortaya çıkarmıştır.

Araştırma ekibine göre, Kuzey Amerika en fazla plastik parçacık yoğunluğuna sahip. Buna karşılık Avrupa’daki 7 ülke en az parçacık yoğunluğuna sahip.

Eğer bir erkeğin seçtiği içecekler musluk suyuysa veya musluk suyuyla hazırlanıyorsa; bu kişi günlük olarak 14 plastik parçacık tüketiyor demek.Bu görüş kişinin günde 3 litre sıvı tükettiğini varsayarak bildirildi.

Kadınlar için, günlük 2.2 litre sıvı tüketimi 10 plastik parçacık demek. Bu günlük miktarlar yıllık olarak 3000 parçacık, erkekler içinse 4000 parçacığa tekabül ediyor. Bu araştırmanın sonucu plastik kullanımı ve arıtımına dikkat çekiyor.

Bu yıl Ocak ayında yapılan bir çalışma gösterdi ki Avrupa’daki kabuklu deniz hayvanları her sene 11000 mikroplastik tüketiyor. Potansiyel plastik kirliliği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için daha fazla kaynak araştırmak  ve daha fazla bilgi toplamak gerekiyor. Bu araştırmalar ayrıca plastik kirliliğin insan sağlığına etkilerini de ortaya koyabilir.

Kaynak : sciencetimes.com

Yorumlar
Ece Akyol - Suda Plastik Parçacıkların Muhtemel Varlığı Son Çalışma ile Ortaya Çıktı

Hakkında Ece Akyol

1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2009 yılında Pertevniyal Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünde tamamladı. Bu eğitim sürecinde bir süre Roma’da yaşayarak La Sapienza Üniversitesi Kimya Bölümünde çeşitli organik sentez araştırmalarında yer aldı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra,yine Boğaziçi Üniversitesinde yeni poli-beta amino esterlerin sentezi ve karakterizasyonu üzerine yüksek lisansını yaptı. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora ve İnovatif Kimya Dergisinde haber çeviri ekibinde bilimsel çeviri yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kopmayan veya kurumayan bir jel 310x165 - Kopmayan veya Kurumayan Bir Jel

Kopmayan veya Kurumayan Bir Jel

PDF OLARAK İNDİR Araştırmacılar, yüksek miktarda iyonik sıvı içeren oldukça sağlam bir jel geliştirdiler. Araştırma …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com