Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Süngerimsi Metal Lityum-Oksijen Pillerine Enerji Sağlıyor!

Süngerimsi Metal Lityum-Oksijen Pillerine Enerji Sağlıyor!

sungerimsi metal lityum oksijen pillerine enerji sagliyor - Süngerimsi Metal Lityum-Oksijen Pillerine Enerji Sağlıyor!

Çok hafif bir nikel katodu, pillerin performansını ve ömür süresini arttırmaktadır.

Bir çiçeğin üzerinde dengede durabilecek kadar hafif ve gözenekli bir metal elektrot, lityum-oksijen pillerinin potansiyelini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Petrolünkine yakın bir kuramsal enerji yoğunluğuna sahip bu pil ile bir gün elektrikli otomobillere güç sağlanabilir.

Ancak, lityum-oksijen pilleri hala düşük verim ve dayanıklılık konusunda sıkıntı çekmektedir. Elektrokimyasal reaksiyon sonucu oluşan reaktif lityum oksitler ve peroksitler, genellikle karbondan meydana gelen katodu parçalarlar. Sonuç olarak lityum karbonat ve diğer bileşikleri pilde toplanır ve zamanla çalışmasını durdurur.

Çin Bilimleri Akademisi’nden Xin-Bo Zhang ve ekibi, karbonu gözenekli nikel-altın katodu ile değiştirerek bu sorunu çözebileceklerini keşfetmişlerdir. Çok hafif bir metal, 286 şarj-deşarj döngüsünden sonra bile reaktif lityum bileşiklerinden etkilenmez. Ayrıca bu değişim, ticari lityum-iyon sistemleri ile rekabet etmek için pillerin performansını yükseltir.

Zhang’ın katodu, nano gözenekli nikel tabakası ile çevrilmiş çok hafif nikel köpüğünden meydana gelmektedir. Nikel pilin elektro kimyasal reaksiyonunu katalizleyemediğinden dolayı altın, altın-nikel alaşımının ince tabakasını oluşturmak için katodun yüzeyinde depolanır. Araştırmacılar, zamanla teknolojinin tam potansiyelini uygulayabilmek için pilin potansiyelini daha da arttırmaya çalışıyor.

Kaynak: chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

ahsap ve tekstil urunleri cay boyasiyla renklenecek 310x165 - Ahşap ve Tekstil Ürünleri Çay Boyasıyla Renklenecek

Ahşap ve Tekstil Ürünleri Çay Boyasıyla Renklenecek

PDF OLARAK İNDİR AKÜ Afyonkarahisar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Atılgan, 5 yıldır üzerinde çalıştığı …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com