Anasayfa / Kimya Haberleri / Boya Haberleri / Tarihin En Tehlikeli Renklerini Hiç Merak Ettiniz mi?

Tarihin En Tehlikeli Renklerini Hiç Merak Ettiniz mi?

tarihin en tehlikeli renklerini hic merak ettiniz mi - Tarihin En Tehlikeli Renklerini Hiç Merak Ettiniz mi?

Aslında renkler için tehlikeli değil de, yanlış renkler sizi mahvedebilir desek daha doğru olur.

Dünyamız tehlikelerle doludur, ancak bir çoğumuz bu tehlikelerden birinin renk olmasını beklemiyoruz . Yine de, yıllar boyunca duvar, kumaş ve diğer eşyalarımızda kullandığımız bazı boyalar güzel ve çekici renklere sahip oldukları kadar zararlılar da.

Aşağıdaki animasyon videosunda Ted ve Ed, bize tarihin en ölümcül renklerinden bazılarını anlatıyorlar :

Ölümcül renklerin belki de en ünlüsü beyaz kurşun olup günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir renk. Ülke çapında çoğu evde bulunabiliyor . Kurşun  boya, parlak beyaz rengi nedeniyle yüzyıllar boyunca bir arzu nesnesi olmuştur ancak kurşun zehirlenmesinin olumsuz etkileri sadece son yüzyılda bilinmeye başlandı. Kurşun boya çoğu ülke tarafından yasaklandı, ancak yasaklanmadan önce inşa edilmiş bazı evlerde hala  bu tehlikeli kurşun boyadan görmek mümkün.

Diğer zararlı renkler arasında floresan radyum yeşili, arsenik yeşili ve uranyum portakal rengi bulunur. Not olarak düşelim,  bu renklerin tümü, saf ve güçlü renkler oldukları için ödüllendirilmiştirler .

İnsanlar için bu pigmentlerin zararlı özelliklerini keşfetmek on yıllar hatta yüzyıllar aldı ama  o zamana kadar zaten yeterince zarar vermişerdi.

Umarız bunlardan artık kalmamıştır.

Kaynak : popularmechanics.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Tarihin En Tehlikeli Renklerini Hiç Merak Ettiniz mi?

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

havadaki karbondioksidi emerek katilasan sentetik malzeme gelistirildi 310x165 - Havadaki Karbondioksidi Emerek Katılaşan Sentetik Malzeme Geliştirildi

Havadaki Karbondioksidi Emerek Katılaşan Sentetik Malzeme Geliştirildi

Bilim insanları, havadaki karbondioksidi absorbe ederek dayanaklı katı malzemeye dönüşen jel özellikli sentetik malzeme geliştirdi. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com