Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

tasarlanan biyosensor mikroplar araciligiyla antibiyotik uretimini tespit edebiliyor - Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar ilgili antibiyotik moleküllerini tespit edebilen biyosensörler geliştirdiler. Bu biyosensörler E.coli gibi mikropların içinde antibiyotik üretici ‘fabrikalar’ yaratma yönünde bir ilk adımdır.

Makrolidler, doğal yoldan bir araya gelip mantar karşıtı, kanser karşıtı ya da antibiyotik etkiler gösteren küçük moleküllerin oluşturduğu bir gruptur. Toprakta yaşayan bakteriler tarafından üretilen bir makrolid olan Eritromisin antibiyotiği buna bir örnektir. Araştırmacılar yeni antibiyotikler geliştirmek için bunları üreten mikropları ve doğal antibiyotikleri kullanmakla ilgileniyorlar fakat, antibiyotik makrolidsleri üreten mikroplar sınırlı sayıda antibiyotik üretiyorlar.

Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’inde biyo-organik kimya doçenti ve araştırmanın açıklayıcısı olan Gavin Williams, “Bizim asıl hedefimiz, yeni ilaçların geliştirilmesinde ve test edilmesinde harcanan parayı ve zamanı azaltması için bu antibiyotiklerin yeni versiyonlarını yapmak üzere mikroplar tasarlamaktır.” dedi. “Bunun için de öncelikle ilgili antibiyotiği üreten mikrobu saptayabilmemiz gerekiyor.” dedi.

William ve ekibi biyosensör niyetine, doğal olarak oluşan moleküler bir anahtar -MphR adındaki bir proteini- kullandı. MphR, E. coli  içerisinde mikroplar tarafından salgılanan makrolid antibiyotiğinin varlığını saptayabiliyor. MphR antibiyotiği fark ettiğinde, antibiyotiğin etkilerini geçersiz kılmak için direnç mekanizmasını çalıştırıyor.

Araştırmacılar, MphR protein türlerinin geniş bir arşivini oluşturdular ve arzu edilen bir makrolid varlığında fosforlu yeşil bir proteinin üretimini başlatabilmesi için gizlediler. Bu türleri MphR’nin daha önceden tanıdığı eritromisine karşı test ettiler ve bazı MphR türlerinin saptama yeteneklerini 10 kat arttırdığını buldular. Araştırmacılar, aynı zamanda tilosin gibi eritrosinle pek bir yakınlığı bulunmayan bazı makrolidlere karşı da başarıyla test ettiler.

“Aslında, MphR sensör sistemini ortaklaşa seçtik ve geliştirdik, ilgilendiğimiz molekülleri tanımadaki hassasiyetini arttırdık” diyor Williams. “Bu biyosensörü uyarlayabileceğimizi biliyoruz ve ilgilendiğimsiz molekülleri bulacaktır, bu da milyonlarca farklı türü hızlı bir şekilde taramamıza olanak sağlayacaktır. Bu, istenilen alandaki istenilen molekülde çeşitler ve ırklar bulmak için genetiği değiştirilmiş tür ve mikrop çeşitlerinin çok geniş bir arşivini yarattığımız yüksek verimli antibiyotik mühendisliği çalışmalarına ilk adımdır.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ve New York Eyaleti Başbakan İnovasyon Fonu tarafından desteklenen araştırma ACS Synthetic Biology’de yayınlandı. Çalışmaya master öğrencisi Yiwei Li, eski master öğrencisi Christian Kasey, eski lisans öğrencisi Mounir Zerrad ve Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde kimya profesörü olan T. Ashton Cropp katıldı.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Ceren Çelik - Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Hakkında Ceren Çelik

24 Nisan 1998’de İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Beyoğlu ilçesindeki İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi’nde gördüğü sıralarda Comenius Projesi’nde görev aldı. Şu anda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü lisans öğrencisidir. Farmakogenetik, farmasötik kimya, biyoinformatik, kanser biyolojisi, hücre biyokimyası ve sinirbilim alanlarına ilgi duymaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

odtuden kemik kiriklarinda kok hucre devrimi 310x165 - ODTÜ’den Kemik Kırıklarında Kök Hücre Devrimi

ODTÜ’den Kemik Kırıklarında Kök Hücre Devrimi

PDF OLARAK İNDİR ODTÜ önderliğinde yürütülen çalışmada, en az 6 ayda eski haline dönebilecek kemik …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com