Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Tehlikeli Bakterilerdeki Enzimler Protein Kimyası için Önemli Araçlara Dönüşüyor

Tehlikeli Bakterilerdeki Enzimler Protein Kimyası için Önemli Araçlara Dönüşüyor

tehlikeli bakterilerdeki enzimler protein kimyasi icin onemli araclara donusuyor - Tehlikeli Bakterilerdeki Enzimler Protein Kimyası için Önemli Araçlara Dönüşüyor

Umeå Üniversitesi’nden Philipp Ochtrop bakteriye sebep olan Legionella pneumophila hastalığından ileri gelen AnkX ve Lem3 isimli iki enzimin proteinlerin kimyasal modifikasyonu için değerli araçlara dönüştürülmesi projesi üzerinde çalışıyor. Protein işlevselleştirilmesine dair bu yeni yaklaşım, bilim adamlarının proteinleri araştırmalarını ve hayatı tehdit eden hastalıklara karşılık yeni ilaçlar geliştirmelerini sağlayabilir.

Philipp Ochtrop’un doktora tezinde tanımlanan bu yeni teknik, fosfokolinasyon olarak adlandırılan bir enzimatik reaksiyona dayalıdır. Fosfokolinasyon, CDP-kolin olarak adlandırılan küçük bir organik molekülü, bir fosfokolin grubunu konak hücre proteinlerine transfer etmek ve böylece onun fonksiyonunu yönlendirmek için kullanan protein AnkX tarafından katalize edilir. Fosfokolinasyon, Legionella pneumophila tarafından enfeksiyondan sonra bir konak hücreyi yakalamak ve çoğalmak için onu uygun bir ortama dönüştürmek için kullanılan birkaç spesifik kimyasal reaksiyonun parçasıdır. Sonuç olarak, bu olaylar şiddetli zatürre salgınına yol açmaktadır.

“Hücre içi bakteri kimyası hakkındaki ilginç olan şey insan hücresinin kimyasına nazaran çok farklı olmasıdır. Bu, bakterilerdeki enzimleri insan hücresindeki enzimlerle örtüşen reaksiyonlara sahip olmadan biyokimyada, hücre biyolojisinde ve biyoteknolojide kullanmak için eşsiz bir şanstır,” demektedir gözlemci Christian Hedberg.

Proteinleri etiketlemek için AnkX’ı kullanma fikri, AnkX’ın fosfokolin ile bazı proteinleri nasıl modifiye ettiği üzerine olan çalışmalar süresince tesadüfen ortaya çıkmıştır. Deneyler AnkX’ın hedef proteinlerinin özellikle üç boyutlu yapısı ile ilgilenmediğini, aynı zamanda proteindeki kısa bir amino asit dizgesini tanıdığını açığa çıkarmıştır. Bu keşif, herhangi bir proteinin AnkX tarafından doğru amino asit tanıma dizisi eklendiği sürece modifiye edilebileceği sonucuna götürmüştür.

Philipp Ochtrop, “Sentetik olarak hazırladığımız CDP-kolin türevleri ile kombinasyon halinde, bu gelişmiş strateji, ilgili proteini bir yararlı kimyasallar dizilimi ve biyofiziksel saplar ile tersine çevrilerek işlevsel hale getirmek için kullanılabilir,” dedi.

“Sonuçlarımız için gelecekteki potansiyel tıbbi kullanımlar, antikorların kanser hücrelerine ve onları öldürmeye yöneltilmiş spesifik ilaçlarla etiketlenmesinde seçimli olabilir. Bu yaklaşım oldukça yararlı olabilir ve geleneksel kanser tedavileri tarafından sergilenen yaygın yan etkileri azaltabilir.”

Philipp Ochtrop çalışmalarını, Münih, Teknik Üniversitesi’ndeki Professor Aymelt Itzen önderliğindeki bir araştırmacılar takımının yakın ve yüksek derecede disiplenlerarası katkılarıyla gerçekleştirdi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Sümeyye Hasanoğlu - Tehlikeli Bakterilerdeki Enzimler Protein Kimyası için Önemli Araçlara Dönüşüyor

Hakkında Sümeyye Hasanoğlu

6 Eylül 1994’te Kocaeli’nde doğdu. Açıköğretim Lisesi mezunu olup 2012 yılında başladığı Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünü 2017 yılında birincilikle bitirdi. Halen 2015 yılında Çift Anadal Programı ile başladığı Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği eğitimine ve Çevre Mühendisliği bölümü yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Kitap okumayı ve yabancı dil öğrenmeyi çok seviyor. Şu an İnovaktif Kimya dergisinde güncel bilimsel haber çevirileri yapıyor. İleride çalışmak istediği ve şu an ilgilendiği alanlar: Çok ortamlı çevre modellemesi, Biyokimya.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kopmayan veya kurumayan bir jel 310x165 - Kopmayan veya Kurumayan Bir Jel

Kopmayan veya Kurumayan Bir Jel

PDF OLARAK İNDİR Araştırmacılar, yüksek miktarda iyonik sıvı içeren oldukça sağlam bir jel geliştirdiler. Araştırma …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com