Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Tek Basamaklı 3D Baskıdan Katalizör Eldesi

Tek Basamaklı 3D Baskıdan Katalizör Eldesi

tek basamakli 3d baskidan katalizor eldesi - Tek Basamaklı 3D Baskıdan Katalizör Eldesi

Fotoğraf: Katalizörler, katman katman sertleşen ve polimerize olan özelleştirilmiş reçine banyosuna direk lazer ışını göndererek inşa edilebilirler. Ames Laboratuvarı, ABD Enerji Bakanlığı

ABD Enerji Bakanlığı Ames Laboratuvarı, tek basamakta kimyasal aktif katalitik madde yaratan 3D baskı prosesi geliştirdi ve bu prosess geniş endüstri yelpazesinde kompleks kimyasal reaksiyon katalizörleri üretmek için etkili bir yolun kapılarını açıyor.

3D baskının bir çok alanda uygulamaları bulunurken, kimyasal reaksiyonları kontrolde veya katalizde kullanımı nispeten yeni bir yol. Şu anki 3D katalizör üretimi, kimyasal olarak aktif maddeleri önceden basılmış yapılara depolamak için çeşitli yöntemler içeriyor.

Ames Laboratuvar yöntemi, ucuz ticari 3D yazıcıları kullanarak yapıyı yalnızca bir adımda kimyayla birleştiriyor. Yapılar bilgisayarda tasarlanıyor ve katman katman sertleşen ve polimerize olan özelleştirilmiş reçine banyosuna lazer ışını göndererek inşa ediliyor. Ortaya çıkan nihai ürün kendine özgü kalalitik özelliklere çoktan sahip oluyor.

Deneylerin çoğunu yapan Iowa State Kimya Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi olan Sebastián Manzano; ‘’Başladığımız monomerler veya yapı blokları iki işlevli olarak tasarlandı. Üç boyutlu yapıya katılaşmak için ışınla tepkimeye giriyor ve hala kimyasal reaksiyonları gerçekleştirmek için aktif bölgesini tutuyor. ‘’ dedi.

Bu yöntemle inşa edilen katalizörler, organik kimyada ortak olan çeşitli reaksiyonlarda başarı gösterdi. Ayrıca daha ileri proses ile uyarlanabilir, çok basamaklı reaksiyonları mümkün kılarlar.

ABD Enerji Bakanlığı Ames Laboratuvarı’nda heterojen katalizör biriminde bilim adamı olan Igor Slowing, “Makroölçek özellikler olarak adlandırdığımız yapının kendisinin şeklini ve katalizörün tasarımını, nanoölçek özelliklerini, aynı anda kontrol edebiliyoruz. Bu, çeşitli kimyasal dönüşümleri gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmış yapıları hızla üretmek için birçok olanak sunuyor.” açıklamasında bulundu.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Melis Kırarslan - Tek Basamaklı 3D Baskıdan Katalizör Eldesi

Hakkında Melis Kırarslan

1993 yılında doğdu. 2011 yılında Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. SASA Polyester ve Bilim İlaç şirketlerinde stajını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında, Erasmus+ programına başvurup 2015 / 2016 akademik yılında TH Köln'de eğitim aldı. Haziran 2017'de lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Ekim 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com