Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Temiz Enerjinin Geleceği Hidrojende Yatıyor

Temiz Enerjinin Geleceği Hidrojende Yatıyor

temiz enerjinin gelecegi hidrojende yatiyor - Temiz Enerjinin Geleceği Hidrojende Yatıyor

Rüzgar ve güneş enerjisi  gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını geri kazanmak için, bilim insanları ve mühendisler bu enerjiyi maliyet açısından verimli bir şekilde depolamaya yardımcı olabilecek yeni yollar deniyorlar; yenilenebilir enerjinin, evlerimize ve araçlarımıza güç sağlamak için fosil yakıtlara rakip olduğu bir geleceğin temelini atmak için yeni yollar arıyorlar.

Cornell Üniversitesi’ndeki Enerji Malzeme Merkezi için Kimyasal ve Harici Ortaklıklar direktörü olan Paul Mutolo, enerji sektöründe 16 yılı aşkın bir süredir çalıştı. Sektörün önemli bir döneme girdiğini ve bu hidrojenin, tutulan enerji depolama teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir bileşen olacağını söyledi.

Mutolo, “Elektrik enerjisi depolama (EES), enerjiyi kullanma şeklimizi değiştirecek ki zaten öyle. İlerideki elektrik şebekeleri daha verimli ve daha yeşil olacak.” İşte bu gerçekten ilginç hale gelmek üzere: Önümüzdeki birkaç yıl boyunca denemek amacıyla  mahalleye EES sistemleri sunacağız ya da ölçek dağıtacağız.

” Değiştirmeye pillerle başlamamız harika, yapısı ve bağlanması kolay, ancak fosil yakıtlardan aldığımız hızlı yanıt veren çok yönlü görev döngülerini sağlamak için uygun değil. Otomobillerde bu fark açıktır. Piller fosil yakıtlar gibi çalışmaz. Lityum iyonları, süper devrelerin bir karavan gibi hareket etmesini sağlayarak pili daha verimli bir şekilde şarj eder.

“Gelecek redoks akışlı pillerde ve hidrojen yakıt hücrelerinde, temiz, yüksek verimli fosil yakıtlar gibi çalışacak, yenilenebilir kaynaklarla iyi bir çift oluşturuyor ve böylece tamamen karbon içermiyor. Hidrojen, oluşarak enerjiyi saklar. Bir kilogram hidrojen aynı enerji içeriğini 1 galon gaz ile tutar.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Temiz Enerjinin Geleceği Hidrojende Yatıyor

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nesil yapay retinalar 310x165 - Yeni Nesil Yapay Retinalar

Yeni Nesil Yapay Retinalar

Bilim adamları, görme engelli insanlar için mevcut vücuda yerleştirilebilir görüntüleme teknolojisini önemli ölçüde geliştirebilecek dünyanın …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com