Anasayfa / Kimya Haberleri / Eğitim Haberleri / Tıbbi Ameliyatlara Bor Desteği

Tıbbi Ameliyatlara Bor Desteği

tibbi ameliyatlara bor destegi - Tıbbi Ameliyatlara Bor Desteği

TRT GAP radyosuna konuk olan İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Burhan Ateş ve Doç. Dr. Süleyman Köytepe gündeme gelen bor madeninin ameliyatlarda yapıştırıcı olarak kullanılmasının maddi ve sağlık açısından faydalı bir gelişme olduğunu söylediler.

TÜBİTAK’ın desteklediği ve İnönü Üniversitesinde bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucu üretilen bor madeninin, ameliyatlarda, vücut içinde ve dışında kullanılabileceği belirtildi.

TRT  Diyarbakır GAP Radyosunun konuğu olan Prof. Dr. Burhan Ateş ve Doç. Dr. Süleyman Köytepe, yaşadıkları süreci ve elde edilen sonucu değerlendirdiler.

Turgut Özal Tıp Merkezindeki cerrahların ameliyatlarda kullanılmak üzere biouyumlu yapıştırıcı talebi üzerine TÜBİTAK ve İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler destekli çalışma başlattıklarını söyleyen İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan Ateş,  “Çalışmalarımız sonucu ameliyatlarda, vücut içi ve dışında kullanılabilecek, Bor temelli mukavemeti arttırılmış antibakteriyel ve biouyumlu poliüretan yapıştırıcıyı elde ettik” dedi.

Ateş, araştırmalarının Bor madeninden tıbbi olarak daha fazla nasıl yararlanabilecekleri yönünde devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Süleyman Köytepe ise, Bor madeninin kullanıldığı tıbbi alanda mevcutlardan çok daha iyi olduğunu vurguladı.

Kaynak : malatyagercek.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari elektronik cihazlarin maliyetini azaltmak icin yeni bir yontem gelistirdi 310x165 - Bilim İnsanları, Elektronik Cihazların Maliyetini Azaltmak İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

Bilim İnsanları, Elektronik Cihazların Maliyetini Azaltmak İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

Fransız ve Yunan araştırmacılar ile iş birliği içinde olan Ulusal Araştırmalar Nükleer Üniversitesi (MEPhI)’nde görev …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com