Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Ultra Hafif Alüminyum: Malzeme Tasarımına Yeni Bir Boyut

Ultra Hafif Alüminyum: Malzeme Tasarımına Yeni Bir Boyut

ultra hafif aluminyum malzeme tasarimina yeni bir boyut - Ultra Hafif Alüminyum: Malzeme Tasarımına Yeni Bir Boyut

Bir lavaboya su dolu bir alüminyum kaşık düşürürseniz kaşık batar. Utah State Üniversitesi’nden kimyager Alexander Boldyrev, alüminyumun geleneksel şekliyle sudan daha yoğun olduğunu söylüyor.

Ancak, Boldyrev ve arkadaşları hesaplama modellemesi kullanarak şöyle bir kanıya varmışlar; bu elementin atomlarını moleküler düzeyde yeniden yapılandırırsanız, sudan daha hafif, ultra-hafif kristalin bir alüminyum formunda üretebilirsiniz. Boldyrev ile birlikte bilim adamları, Iliya Getmanskii, Vitaliy Koval, Rusian Minyaev ve Rostov-on ve  Don’da bulunan Güney Federal Üniversitesi’nden Vladimir Minkin, 18 Eylül 2017 tarihli The Journal of Physical Chemistry gazetesinin henüz taslak olan bir baskısında bulgular yayınladı.

Ayrıca ekibin araştırması Ulusal Bilim Vakfı ve Rusya Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından desteklendiğini not düşelim.

ABD Mesleki Kimya ve Biyokimya Bölümü öğretim üyelerinden Boldyrev, “Meslektaşlarımın bu zorluklara yaklaşımı çok yenilikçi” diyor. “Bilinen bir kristal kafesle, bir elmasla başladılar ve her karbon atomunu bir alüminyum tetrahedron ile birleştirdiler.”

Ekibin hesaplamaları, kristal alüminyumun yeni, yarı geçirmez, hafif bir form olduğunu doğruladı. Kristal alüminyum, kübik santimetre için 2,7 gram yoğunluğa sahiptir ve yoğunluğu yalnızca bir  kübik santimetre de 0,61 gramdır. “Bu, yeni kristalleşmiş formun kübik santimetre kare başına bir gram yoğunluğa sahip suda yüzmesi anlamına geliyor” diyor Boldyrev.

Böyle bir özellik, manyetik olmayan, aşınmaya dirençli, bol miktarda, nispeten ucuz ve üretilmesi kolay metal için olası uygulamalara bir yenisini eklemiş oluyor .

Boldyrev, “Uzay uçuşu, ilaç, kablolama ve daha hafif, daha az yakıt tüketen otomotiv parçaları vs. akla gelen bazı uygulamalardır” diyor Boldyrev. “Elbette, bu materyalin nasıl kullanılacağı konusunda kesin olarak konuşmak için henüz çok erken.

Yine de bu keşif, maddi tasarıma yaklaşmanın yeni bir yolunu işaret ediyor.

Kaynak: phys.org

Yorumlar
Sude Özçelik - Ultra Hafif Alüminyum: Malzeme Tasarımına Yeni Bir Boyut

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com