Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Uranyum Esaslı Bileşik Azot Ürünlerinin Üretimini Geliştiriyor

Uranyum Esaslı Bileşik Azot Ürünlerinin Üretimini Geliştiriyor

uranyum esasli bilesik azot urunlerinin uretimini gelistiriyor - Uranyum Esaslı Bileşik Azot Ürünlerinin Üretimini Geliştiriyor

Azot doğada bol miktarda mevcut olmakla beraber doğal ve yapay birçok değerli ürünün temelini oluşturmaktadır. Bu, “azot bağlanması” olarak bilinen bir reaksiyon gerektirir; moleküler azot-azot atomlarına ayrılır ve daha sonra karbon veya hidrojen gibi diğer elementlere bağlanabilir. Ancak, endüstriyel ölçekte amonyak üretmek için azot bağlanmasını gerçekleştirmek, çok yüksek sıcaklık ve basınç koşulları gerektirir. EPFL bilim insanları, çevre koşullarında azot bağlanmasına izin veren bir uranyum bazlı bileşik geliştirdiler. Nature dergisinde yayınlanan bu çalışma, daha etkin katalizörlerin geliştirilmesi için bir temel oluştururken uranyum ötesi metallere genişletilebilecek yeni kavramları vurgulamaktadır.

Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, amonyak üretmek kolay değildir. Günümüzde endüstriyel düzeyde amonyak üretimi için ana yöntem, demir bazlı bir katalizör ve yaklaşık 450oC sıcaklık ve 300 bar basınçta (deniz seviyesindeki basıncın yaklaşık 300 katı) kullanılan Haber-Bosch prosesidir.

Bunun nedeni, havada bulunan moleküler azotun diğer elementlerle kolayca reaksiyona girmemesidir. Bu durum azot bağlanmasını önemli bir zorluk haline getirir. Bu arada, sayısız mikroorganizma, normal koşullar altında ve bir hücrenin kırılgan sınırları içinde azot bağlanmasını gerçekleştirmeye adapte olmuştur. Bunu biyokimyasal endüstride uygulamalar için kimyagerlere ilham veren enzimler kullanarak yaparlar.

EPFL’deki Marinella Mazzanti’nin laboratuvarı, iki uranyum (III) iyonu ve üç potasyum merkezini içeren bir kompleksi, bir nitrit grubu ve bir esnek metaloligand çerçevesi ile bir arada sentezledi. Bu sistem azotu bağlayabilmekle beraber nihai azot kompleksine hidrojen ve / veya protonlar veya karbon monoksit ilave ederek ortamdaki hafif koşullarda ikiye bölebilir. Sonuç olarak, moleküler azot ayrılır ve doğal olarak hidrojen ve karbon ile bağlanır.

Bu çalışma, bir moleküler uranyum kompleksinin Haber-Bosch sürecinin zor koşullarına gerek duymadan moleküler azotu katma değerli bileşiklere dönüştürebileceğini kanıtlıyor. Aynı zamanda, amonyak ötesinde nitrojen bileşiklerinin sentezi için kapı açar ve azot içeren organik moleküllerin moleküler azottan üretilmesi için katalitik süreçler geliştirmek için temel oluşturur.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Mine Emiral - Uranyum Esaslı Bileşik Azot Ürünlerinin Üretimini Geliştiriyor

Hakkında Mine Emiral

1996 yılında Bursa’da doğdu. Liseyi Bursa Çelebi Mehmet Lisesi’nde okuduktan sonra Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı ve burada öğrenimine 3. sınıf öğrencisi olarak devam etmekte. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisidir. Şu anda İnovatif Kimya Dergisi’nde bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

tasarlanan biyosensor mikroplar araciligiyla antibiyotik uretimini tespit edebiliyor 310x165 - Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

PDF OLARAK İNDİR Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar ilgili antibiyotik moleküllerini tespit edebilen biyosensörler geliştirdiler. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com