Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

uygulanabilir sac yenileme teknolojisi - Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

Fotoğraf : Yukarıdaki; saç kökü mikroplarının yığın hazırlığı için kültür kabı. Aşağıdaki; bir farenin sırtında oluşmuş kıllar.

Araştırmacılar, hücresel kümeleşmelerin -bilinen adıyla saç kökü tohumu (HFGs)- yığın hazırlığı için bir yöntem geliştirdi. Bu, saç kaybı için yeni bir tedaviye sebep olabilir. Saç kaybı hayati tehlike oluşturmamasına rağmen dünyadaki bütün bireylerin var olan temel sorunlarındandır. Saç canlandırıcı ilaç bu probleme savaş açtı. Terapi, zayıf organlar olan saç köklerinin yenilenmesini içeriyor. Saç canlandırıcı ilaç  için birçok zorlayıcı engellerden biri, büyük ölçüde saç köklerinin canlandırıcı kaynağı olan saç kökü tohumlarının hazırlanışıdır.(Burada saç olmayan yeri bir tarla saç köklerini de bir tohum olarak düşünebiliriz)

“Biomaterials” dergisinde yayınlanan makale, eş zamanlı olarak en fazla 5000 HFGs’nin başarılı hazırlandığını ve fareye enjeksiyon sonrası HFGs’den gelen tohumlarla yeni kıl çıktığını anlatıyor. Yokohama National Üniversitesi’nde profesör olan eş yazar Junji Fukuda “HFGs’nin yığın üretimi için çözüm, kültür kabı için substrat malzemelerinin seçimidir. Kültür kabının dibindeki oksijen geçirgen dimetilpolisiloksanı kullandık ve bu çok işe yaradı.”  diyor.

Araştırma grubu, fare gövdesinde kıl köklerini ve kılları oluşturmak için üretilmiş yaklaşık olarak 300 mikrokuyucuk (HFG çipi) dizilişinden aktarılanla hazırlanmış HFGs aracılığıyla bu yöntemin uygulanabilirliğini değerlendirdi. Grup hem sırt hem de kafa derisine enjeksiyon yerlerindeki siyah kıl oluşumunu teyit etti. Yenilenmiş saç, fareye ait kılın normal kıl döngüsünü sergiledi.

“Bu basit metot çok sağlam ve geleceği parlak. Bu tekniğin, androjenik saç dökülmesi gibi saç kaybını tedavi etmek için yenileyici terapiyi insan saçı içinde geliştireceğini umut ediyoruz.” Fukuda “ Gerçekte, kullanılan keratinositler ve dermal kabarcık hücrelerle insanda HFG oluşumunu sağlayabilecek ilk veriye sahibiz.” diye sözlerine ekledi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com