Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

uygulanabilir sac yenileme teknolojisi - Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

Fotoğraf : Yukarıdaki; saç kökü mikroplarının yığın hazırlığı için kültür kabı. Aşağıdaki; bir farenin sırtında oluşmuş kıllar.

Araştırmacılar, hücresel kümeleşmelerin -bilinen adıyla saç kökü tohumu (HFGs)- yığın hazırlığı için bir yöntem geliştirdi. Bu, saç kaybı için yeni bir tedaviye sebep olabilir. Saç kaybı hayati tehlike oluşturmamasına rağmen dünyadaki bütün bireylerin var olan temel sorunlarındandır. Saç canlandırıcı ilaç bu probleme savaş açtı. Terapi, zayıf organlar olan saç köklerinin yenilenmesini içeriyor. Saç canlandırıcı ilaç  için birçok zorlayıcı engellerden biri, büyük ölçüde saç köklerinin canlandırıcı kaynağı olan saç kökü tohumlarının hazırlanışıdır.(Burada saç olmayan yeri bir tarla saç köklerini de bir tohum olarak düşünebiliriz)

“Biomaterials” dergisinde yayınlanan makale, eş zamanlı olarak en fazla 5000 HFGs’nin başarılı hazırlandığını ve fareye enjeksiyon sonrası HFGs’den gelen tohumlarla yeni kıl çıktığını anlatıyor. Yokohama National Üniversitesi’nde profesör olan eş yazar Junji Fukuda “HFGs’nin yığın üretimi için çözüm, kültür kabı için substrat malzemelerinin seçimidir. Kültür kabının dibindeki oksijen geçirgen dimetilpolisiloksanı kullandık ve bu çok işe yaradı.”  diyor.

Araştırma grubu, fare gövdesinde kıl köklerini ve kılları oluşturmak için üretilmiş yaklaşık olarak 300 mikrokuyucuk (HFG çipi) dizilişinden aktarılanla hazırlanmış HFGs aracılığıyla bu yöntemin uygulanabilirliğini değerlendirdi. Grup hem sırt hem de kafa derisine enjeksiyon yerlerindeki siyah kıl oluşumunu teyit etti. Yenilenmiş saç, fareye ait kılın normal kıl döngüsünü sergiledi.

“Bu basit metot çok sağlam ve geleceği parlak. Bu tekniğin, androjenik saç dökülmesi gibi saç kaybını tedavi etmek için yenileyici terapiyi insan saçı içinde geliştireceğini umut ediyoruz.” Fukuda “ Gerçekte, kullanılan keratinositler ve dermal kabarcık hücrelerle insanda HFG oluşumunu sağlayabilecek ilk veriye sahibiz.” diye sözlerine ekledi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Hatice Kübra Çetinkaya - Uygulanabilir Saç Yenileme Teknolojisi

Hakkında Hatice Kübra Çetinkaya

10 Mayıs 1996 Ankara'da doğdu. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandı. 2017' de Devlet Su İşleri Kalite Kontrol Ve Laboratuvarı'nda laboratuvar stajını tamamdı. Halen lisans eğitimi devam etmektedir. İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmak hem dil açısından gelişmesini sağlıyor hem de kimya dalındaki gelişmeleri yakından takip etmesine yardımcı oluyor. İlgi alanları; organik kimya, çevre, petrokimyadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com