Wyndham John Albery | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / Wyndham John Albery

Wyndham John Albery

wyndham john albery - Wyndham John Albery

İngiliz kimyager ve akademisyen Albery, 5 Nisan 1936’da dünyaya geldi.Babası avukat olan Albery’nin ailesi tiyatro alanında tanınıyordu.John Albery tiyatro sevgisiyle büyüyen bir çocuktu.Oxford’daki Winchester College ve Balliol College’da eğitim gördü.Winchester College’da bilime büyük ilgi duymaya başladı.1960’da Ronnie Bell ile birlikte çalışmaya başladıkları dönem dönen bir disk elektrodu kullanılarak çözeltideki kimyasalların hızlı tepkilerini ölçmek için elektrokimyasal bir teknik geliştirdi.Bu cihazla ilgili ilk çalışmaları,elektrokimyasal teşhis için güçlü bir araç geliştirmenin temellerini attı.1962’de BBC’nin haftasonları verilen hicivsel komedi programını yazdı.1962’de Weir Junior Research Fellowship’e daha sonrasında ise 1963’te Oxford Üniversitesi’nde Kimya Kürsü ve Praelektorluğa seçildi.Burada E.J.Bowen’le meslektaş oldular.Üniversitede dekan olarak görev yaptı. Albery,Oxford’dan sonra 1978’de Imperial College London’da Fizikokimya profesörü oldu.1989 yılında tekrar Oxford’a geri döndü.1989-1997 yılları Oxford Üniversitesi’nde bulundu.Emekli olunca Onursal Üye seçildi.Londra’daki Imperial College’da araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Albery’nin 75.Yaş kutlaması için 5 Nisan 2011’de Oxford’daki İnorganik Kimya Laboratuvarında bir konferans düzenlendi.Açılış konuşması 1975-1976 yılları arasında Oxford Üniversitesi’nde misafir olarak görev yapan ve 1922’de Nobel Ödülüne layık görülen profesör Rudy Marcus tarafından yapıldı.Konferans yaklaşık 120 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Albery,150’den fazla bilimsel makale yazdı.Elektrokimyasal sensörler ve enzim kinetiği dahil olmak üzere daha geniş fiziksel kimya alanlarına katkıda bulundu.Kraliyet Cemiyetine seçildi.

3 Aralık 2013’te 77 yaşında kanser nedeniyle hayatını kaybetti.Başarılı ve seçkin bir kimyagerdi.5 Nisan 2014’te Oxford’daki Aziz Meryem Ana Kilisesi’nde bir anma töreni düzenlendi.

Eserleri

1971-Ring-Disc Electrodes,M.L. ile birlikte(Halka Disk Elektrotları)

1975-Electrode Kinetics(Elektrot Kinetiği)

Yorumlar
Ebru Doğukan - Wyndham John Albery

Hakkında Ebru Doğukan

1994,İstanbul doğumluyum. Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Beykent Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2017 yılında mezun oldum.2017,Mayıs ayında İTÜ'de gerçekleşen KIMMTE etkinliğinde "Doğalgazdan Metanol Üretimi" projesinin tasarımında yer aldım.
Yüksek Lisans eğitimimi yurtdışında almayı planlıyorum.
Farmasötik Kimya,Supramoleküler Kimya ve Sanayi kimyasına ilgi duymaktayım.Bu alanlarda kendimi geliştirerek ve sektörde çalışarak kafamdaki kariyer hedefime ulaşacağımı düşünüyorum.
Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörünü ilgi ile takip etmekte olup girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken aynı zamanda öğretmek adına İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak Bilim İnsanları Çeviri kısmında çeviri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

giulio natta 310x165 - Giulio Natta

Giulio Natta

Giulio Natta , 26 Şubat 1903’te Imperia’da doğdu. 1924’te Milano Politeknik Bölümünde Kimya Mühendisliği bölümünden …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com