Yeni Antibiyotik Sınıfı Tespit Edildi | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Antibiyotik Sınıfı Tespit Edildi

Yeni Antibiyotik Sınıfı Tespit Edildi

yeni antibiyotik sinifi tespit edildi - Yeni Antibiyotik Sınıfı Tespit Edildi

Sentetik retinoidler, metisiline dirençli Staph enfeksiyonlarını ve kronik enfeksiyonlarla ilişkili persizleri öldürüyor.

Araştırmacılar, mrsa ve persister olarak adlandırılan kronik enfeksiyonlarla ilişkili dormant bakterilere kaşı etkili yeni bir potansiyel antibiyotik sınıfı keşfettiler (Nature 2018, DOI: 10.1038 / nature26157). Brown Üniversitesi, Rhode Island Hastanesi ve Miriam Hastanesi’nden Eleftherios Mylonakis’in liderliğindeki ekip, MRSA’nın model bir organizma olan Caenorhabditis elegans’ı öldürme yeteneğini azaltan küçük moleküller kütüphanesini taradı. Bu taramadan araştırmacılar CD437 ve CD1530 olarak bilinen iki sentetik retinoidi potansiyel antibakteriyel bileşeni olarak tanımladılar. Bu bileşiklerle iki saat inkübe edildiğinde, MRSA suşu MW2 saptama sınırının altına düştü. Minimum inhibitör konsantrasyon seviyesinin altındaki CD437 dozu içinde MW2’nin 100 gün boyunca çoğalmasının ardından araştırmacılar, direnci ancak iki kata kadar artmış mutantlar saptayabildiler ki bu mutantlarda standart bir antibiyotik olan siprofiloksasine karşı 256 kata kadar direnç mevcuttu. Retinoidler, kendi başlarına veya antibiyotik gentamisin ile kombinasyon halinde, büyüyen ve persistan MRSA hücrelerini öldürebildi. Araştırmacılar, retinoidlerin bakteriyel membran lipit çift katmanlarını bozduğunu ve bu hasarın gentamisinin difüzyonunu hücrelere doğru artırdığını düşünüyorlar. Ek olarak, ekip memeli hücrelerine daha az toksik etki ederken, öldürme yeteneğini koruyan bir CD437 analoğu geliştirdi.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Ayşegül Kavrul - Yeni Antibiyotik Sınıfı Tespit Edildi

Hakkında Ayşegül Kavrul

12 Haziran 1986 doğumluyum. Lise öğrenimimi Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi'nde, Kimya Lisans eğitimimi Uludağ Üniversitesi'nde, Yüksek lisans eğitimimi Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme (MBA) bölümünde tamamladim. Şu anda tekstil kimyasalları üreten bir firmanın Ar-Ge bölümünde çalışmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

abdde hidrojen istasyonlarinda yakit kitligi goruluyor 310x165 - ABD’de Hidrojen İstasyonlarında Yakıt Kıtlığı Görülüyor

ABD’de Hidrojen İstasyonlarında Yakıt Kıtlığı Görülüyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde özellikle de Los Angeles bölgesinde birçok hidrojen istasyonunda yakıt bitmiş. Peki hidrojen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com