Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Bir Depolama Yöntemi Sağlık Hizmetlerini Geliştirebilir

Yeni Bir Depolama Yöntemi Sağlık Hizmetlerini Geliştirebilir

yeni bir depolama yontemi saglik hizmetlerini gelistirebilir - Yeni Bir Depolama Yöntemi Sağlık Hizmetlerini Geliştirebilir

Kan ve idrar testleri modern tıpta hayati rol oynamaktadır. Yine de, soğutmanın mümkün olmadığı dünyada ki geniş bölgelerinde, test için örneklerin saklanması neredeyse imkansızdır. Şimdi bilim adamları, minik metal-organik hibrid yapılardaki örneklerin hastalık göstergelerini kapsüllemenin yardımcı olabileceğini bildiriyorlar. Kaynakları sınırlı olan ülkelerde daha iyi sağlık hizmetlerine yol açabilecek.

Amerikan Klinik Laboratuvarları Birliği’ne göre, klinik laboratuvarlar her yıl ABD’de kan ve idrarı içeren 7 milyardan fazla laboratuvar testi gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, soğutma olmadan, bu kan ve idrar örnekleri hızla bozulur, ve bu da yapılan  testlerde hatalara yol açabilir. Ancak dünyanın birçok yerinde, soğutma mevcut değildir. Sonuç olarak, kan ve idrar testi pratik değildir. Borik asit gibi koruyucular sadece kısa süreli depolama için iyidir ve kurumuş kan alanlarının kaynak-sınırlı alanlarda uygulanması hala zordur ve agregasyona neden olabilir. Metal-organik çerçeveler (MOF’lar) molekülleri kapsülleyen ve koruyabilen gözenekli yapılardır ve daha önceki araştırmalarda, Srikanth Singamaneni ve meslektaşları MOF’larin biyosensörlerdeki proteinleri koruyabildiğini göstermiştir. Böylece ekip, MOF’larla örnek bozulma zorluklarını aşmaya çalışmışlardır.

Araştırmacılar, MOF öncüllerini, sırasıyla yumurtalık kanseri ve akut böbrek hasarı için biyolojik işaretleyicilerle işaretlenmiş olan sağlıklı gönüllülerden alınan kan ve idrar örneklerine karıştırdılar ve ardından örnekleri hava ile kuruttular. Numuneler, dört haftaya kadar 77 ila 140 Fahrenheit arasında değişen sıcaklıklarda saklandı. Araştırmacılar, bir hafta sonra, 104 ° C’ ye kadar olan sıcaklıklarda depolanan MOF’larla kaplanmış idrar işaretleyicilerinin, yüzde 40’tan daha azını koruyan MOF’lara sahip olmayan örneklere kıyasla, böbrek hasarı için biyo-markörün yüzde 85’inden fazlasını koruduklarını buldular. Dört hafta boyunca saklanan işlenmiş ve tedavi edilmemiş kan örnekleri ile benzer sonuçlar elde edildi. Araştırmacılar bu tekniğin biyobelirteçlerin soğutma olarak korunmasında etkili olduğunu söylüyorlar. MOF bazlı yapıların kuru nokta toplama teknikleri ile birlikte kullanılmasının, yetersiz hizmet verilen ülkelerde daha iyi tanılara ve tıbbi bakımlara yol açabileceği sonucuna varmışlardır.

Kaynak: sciencedirect.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Yeni Bir Depolama Yöntemi Sağlık Hizmetlerini Geliştirebilir

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

akilli telefonlara 12k cozunurluk getirecek teknoloji grafen ekranlar 310x165 - Akıllı Telefonlara 12K Çözünürlük Getirecek Teknoloji: Grafen Ekranlar

Akıllı Telefonlara 12K Çözünürlük Getirecek Teknoloji: Grafen Ekranlar

Üç şirketin ortak girişimi ile üzerinde çalışılan grafen ekranlar, piksel boyutlarının neredeyse 10 kat küçülmesini …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com