Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Bir Moleküler Yazdırma Teknolojisi İnsan Vücuduna Benzer Biyolojik Yaşam Alanları Oluşturabilir

Yeni Bir Moleküler Yazdırma Teknolojisi İnsan Vücuduna Benzer Biyolojik Yaşam Alanları Oluşturabilir

yeni bir molekuler yazdirma teknolojisi insan vucuduna benzer biyolojik yasam alanlari olusturabilir - Yeni Bir Moleküler Yazdırma Teknolojisi İnsan Vücuduna Benzer Biyolojik Yaşam Alanları Oluşturabilir

Karmaşık biyolojik ortamları yeniden yaratma fırsatlarını açabilecek yeni modelleme teknolojisi, Queen Mary University of London (QMUL) araştırmacıları tarafından geliştirildi.

yeni bir molekuler yazdirma teknolojisi insan vucuduna benzer biyolojik yasam alanlari olusturabilir 1 - Yeni Bir Moleküler Yazdırma Teknolojisi İnsan Vücuduna Benzer Biyolojik Yaşam Alanları Oluşturabilir

‘3DEAL’, mikroboyutta çözünürlük ve santimetre derinliğe kadar hidrojel gibi yumuşak maddeler içinde karmaşık moleküler modeller üretebilen basit ve ucuz bir üretim tekniğidir.

Bu kapasite, 3-D moleküler gradyanlar veya modeller gibi biyolojik olasılıkları yeniden oluşturma fırsatı açarak, kimyasal kompozisyonun mekansal kontrolü ile 3-D hidrojel ortamlar yaratma imkanı sağlar.

Ayrıca bu araştırmanın Advanced Functional Materials dergisinde yayınlandığını belirtelim.

Queen Mary’nin Mühendislik ve Malzeme Bilimleri Yüksek Okulu’ndan Profesör Alvaro Mata, “İnsan vücudu büyük oranda anizotropik, hiyerarşik ve çoğunlukla üç boyutlu yapılardan oluşuyor. Bu tür yapıların fiziksel ve kimyasal özelliklerini yeniden oluşturabilen ortamlar üretmenin yeni yolları, daha etkili ilaçların geliştirilme şekli veya daha fonksiyonel doku ve organ yapılarının tasarlanabilmesi açısından önemli etkilere sahip olacaktır “dedi.

3DEAL’in temel tasarım özelliği, bir mikroskopik çözünürlük ve büyük hacimlerdeki hidrojellerde birçok molekül tipini taşımak ve özel olarak lokalize etmek için kullanılabilen bir elektrik alanı ve gözenekli bir maskenin kullanılmasıdır.

Gastón Primo, Ph.D. Queen Mary’deki öğrenci ve yazının ortak yazarı şunları söyledi: “Tekniğin en büyük avantajı dayanıklılığı ve maliyet etkinliği olmasıdır. Basittir ve kolaylıkla temin edilebilen farklı hidrojel türleri ile birlikte kullanılabilir ve farklı türlerde molekülleri içerir.”

Araştırmacılar, doku mühendisliğindeki belirli uygulamalara ve biyolojik araştırmalar için ilgili vitro modellere odaklanmanın yanı sıra daha karmaşık modellemeler yapmaya olanak tanıyan teknik çeşitleri yaratmayı umuyorlar.

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden Rejeneratif Tıp Bilimi ve Mühendisliği uzmanlarından Dietmar Hutmacher, araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Yöne bağımlı yapı ve özellikleri gösteren biyomimetik ve anizotropik hidrojellerin imalatı, bilim camiasında büyük ilgi gördü. ”

Çalışma, Grant Strofunscaff’tan başlayarak ERC tarafından finanse edilmektedir.

*Strofunscaff: Rejeneratif tıp için güçlü, işlevsel, ayarlanabilir, kendiliğinden bir araya getiren hidrojel çerçeveler.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Yeni Bir Moleküler Yazdırma Teknolojisi İnsan Vücuduna Benzer Biyolojik Yaşam Alanları Oluşturabilir

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

karahindiba tohumlari yeni kesfedilen dogal ucus seklini gozler onune seriyor 310x165 - Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Fotoğraf : Karahindiba tohumları uçtuğunda, hava kıllar içinden geçerken halka şeklindeki bir hava kabarcığı oluşur, bu …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com