Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Yeni Geliştirilen Bir Süreç Biyoyakıt Vaadi Verdi

Yeni Geliştirilen Bir Süreç Biyoyakıt Vaadi Verdi

yeni gelistirilen bir surec biyoyakit vaadi verdi - Yeni Geliştirilen Bir Süreç Biyoyakıt Vaadi Verdi

PNNL Biyokimya mühendisi Mattias Greer , biyolojik yakıt yapmak için uygunluklarından ötürü alg örneklerini inceliyor. ÖVGÜ: Pacific National Laboratory

Potansiyel yüklü parlak yeşil alg içeren bir düzine cam silindir , büyük ölçüde güneş ışığının tüm doğal renk tonlarını sunan yüzlerce çok renkli ışığa maruz bırakılır. Küçük LED’ler açık havada sürekli değişen koşulları taklit etmek için loş ve aydınlıktır. Üstten geçen sanal bulut similasyonunu daha da arttırmak amacıyla soğutucular açılır ve küçük bir soğutucu algleri harekete geçirir.

Yeni aerodinamik bir sürecin parçası olarak, yaklaşık 6 milyon dolarlık yeni bir işbirliği projesi ile söz verdikleri yenilenebilir yakıtı üretmek adına bu iklim-simüle labaratuvarı kullanılarak, yüzlerce alg türü sadece birkaç türe indirgenecek.

Biyoyakıt yapmak için uygun alg türlerini keşfetmek azımsanacak bir iş değildir. Bilim insanları test tüplerindeki algleri değerlendirmeye çalışıyorlardı fakat sıklıkla dışarıdaki göletlerde yeşil yapışkanlar yetiştiğinde ne olduğunu her zaman labaratuvar sonuçlarıyla ortaya çıkaramayacakları sonucuna ulaştılar.

Algea DISCOVR Projesi (Entegre Tarama Geliştirme ,Kültür Bitkileri Çeşit Optimizasyon ve Doğrulama Araştırması ), umut verici alg suşlarının labaratuvardan üretime taşınması için gereken maliyeti ve zamanı en aza indirecek yeni bir yöntem arayışında. Bilim insanları, üç yıllık pilot projenin sonunda en az 30 öncelikli adaydan dört olası suşu tespit etmeyi umuyorlar.

“Yosun biyoyakıt, umut verici bir temiz enerji projesi, ancak mevcut üretim yöntemleri pahalı ve kullanımı sınırlı. Biyoyakıt ın maliyeti alglerin yetiştirilme hızlarıyla orantılı. Bizim yöntemlerimiz geliştiricilere en verimli yosun suşlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir.“ “Pasific Northwest National Laboratory Eneji Bölümü’nden Michael Huesemann ”    

Proje bu sonbaharda başlatıldı ve Washington, Sequim’deki Deniz Bilimleri Labaratuvarı dışında PNNL (Pacific Northwest National Laboratory ) tarafından yönetilmektedir. Ekip üç diğer DOE (Department Of Energy ) Labaratuvarını da içeriyor ; National Renewable Energy Laboratory, Sandia National Laboratories and Los Angeles National Laboratory ve Arizona State Üniversitesi Arizona Yosun Teknolojisi ve Yeniliği Merkezi.

Adım Adım

Projenin ilk çalışmaları, yeryüzünün herhangi bir yerindeki göletlerde sıcaklıkla değişen (aydınlatma ve su sıcaklığı gibi ) ortam koşullarını taklit eden LEAPS olarak ta bilinen PNNL’in Yosun Göleti Ortam Simülatörü mini fotobiyoreaktör sistemine dayanıyor.

Bu sistem küçük göletler gibi işlev gören cam sütun fotobiyo-reaktörlerinden oluşur ve araştırmacılar, aynı anda çeşitli alg suşu türlerini büyütmelerine olanak sağlamak için sütunları sıralar halinde yerleştirirler. LEAPS fotobiyoreaktörlerin her sırası, güneş ışığı spektrumunu taklit eden renkli ışıkların yanısıra ; soğutucular, ısıtıcılar ve ısı eşanjörleri vasıtasıyla saniyede değişebilen çeşitli aydınlık ve sıcaklık rejimlerine maruz kalırlar.

İlk ekip dikkate alınması gereken 30 alg suşunu büyütmek ve büyüme oranlarını değerlendirmek için PNNL’in fotobiyoreaktörlerini kullanarak çok aşamalı bir tarama süreci gerçekleştirecek. Uygun büyüme gösteren suşların protein, karbonhidrat ve yağ bakımından içeriği biyoyakıt yapmak için daha ayrıntılı incelenecektir.

Algler, yosun biyoyakıt üretimini daha uygun maliyetli hale getirebilecek gıda boyası, fikosiyanin gibi değerli ürünler için de incelenecek. Bu ilk aşama çalışması, bu suşların algleri öldüren zararlı bakterilere ve yırtıcılara nasıl direnç gösterebileceğini de değerlendirme çalışmalarını içermektedir.

Bilim insanları biyoyakıt yapmak için kullanılan iyi çalışılmış 2 alg suşundan %20 daha fazla biyo kütle veya organik madde üreten suşları bulmaya çalışacaklar. Ardından en fazla performans gösteren suşlar, daha fazla yağ içeren biyoyakıt üretmek için uygun olan tek hücrelileri sıralayacaklar.

Bu suşlar aynı zamanda hızlı gelişimi desteklemek için farklı koşullara maruz bırakılacaklar. Örneğin yaz aylarında dışarıdaki göletlerde yüksek sıcaklıklar altında bile hayatta kalabilecekler.

Kutunun Dışında

Bu deneylerden geçtikten sonra kalan suşlar, Arizona’daki büyük göllerde yetiştirilecek. Bilim insanları, yetiştirme havuzu olarak kullanılacak olan bu göllerdeki yosun büyümesini önceki adımlarda öngörülen algal biyokütle çıktılarıyla karşılaştıracaklar. Ayrıca gelecekteki çalışmalar için de biyokütle bu yosun göllerinden üretilecek.

Son olarak, araştırma ekibi göletlerdeki nihai alg suşlarının çeşitli sıcaklık ve aydınlatma koşullarında ne kadar hızlı yetiştiklerini daha iyi anlamak için bir kez daha  inceleyeceklerdir,

Alg yetiştirmek için mümkün olan en iyi yerleri bulmak için hava tahmin istasyonları ve diğer kaynaklardan edinilen eksisiz bilgiler PNNL’in Biyokütle Değerlendirme Aracı’na girilecek.

Değerlendirme aracı, bilim insanlarının ABD’nin farklı yerlerinde bulunan göletlerde yetiştirilen her alg türünde beklenen biyokütle verimliliğini gösteren haritaların oluşmasına yardımcı olmak için rakamları zorluyor.

Bilim insanları farklı alg şirketlerinin ve diğer bilim insanlarının projeyle tespit edilen en verimli suşları büyütmek umuduyla bu bilgileri kamuoyuna açıklayacaklardır.

Bu proje DOE’nin enerji verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Bölümü tarafından desteklenmektedir.

Bu projeye dahil edilmeyen potansiyel gelecek çalışmaları, hasat edilen yosunları biyoyakıtlara dönüştürmek, biyokütle büyümesini daha da iyileştirmek için ürün rotasyonu gibi operasyonel değişiklikleri incelemek ve bu süreç boyunca seçilen yosunlardan biyoyakıt yapmanın ekonomik maliyetlerini ve teknik fizibilitesini değerlendirmek olabilir.

Algler yenilenebilir biyoyakıt haline getirilebilir. Bu nedenle bilim insanları, ucuz ve hızlı büyüyen alg gücünü keşfetmek istiyorlar. Pacific Northwest National Labaratory’deki bilim adamları bu arayışı hızlandırmak için bir sistem geliştirdiler. Benzersiz iklim simülasyon sisteminin sıcaklık kontrolleri ve çok renkli LED ışıkları bir alg yetiştirme gölünün sürekli değişen koşullarını taklit etmek için kullanıldı.

Labaratuvardaki dış mekan iklim simülasyon sistemi, aratırmacıları zaman ve maliyet kaybından kurtarıyor.

Kaynak : azocleantech.com

Yorumlar
znur Çalışkan - Yeni Geliştirilen Bir Süreç Biyoyakıt Vaadi Verdi

Hakkında Öznur Çalışkan

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi Körfez Orhangazi Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Yalova Üniversitesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümünü kazandı ve burada öğrenimine devam etmekte. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisidir. Mühendislik ve Kimya ile ilgili alanlara ilgili ve araştırmaya hevesli olmakla birlikte bunları severek yaptığından ve bilim adına aktif bir rol üstlenmek istediğinden İnovatif Kimya Dergisi ekibinde bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com