Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Yeni Karbon Nanofiber Elektrokatalizörler

Yeni Karbon Nanofiber Elektrokatalizörler

yeni karbon nanofiber elektrokatalizorler - Yeni Karbon Nanofiber Elektrokatalizörler

Çin ve Singapurlu bilim adamları, endüstriyel ölçekte hidrojen ve oksijen üretimi için elektrospinning yöntemi ile bir katalizör sentezlemişlerdir. Bu endüstride çoğunlukla platin bazlı katalizörlerin kullanımı uygundur, ancak maliyeti yüksektir. Bu da büyük bir ölçekte kullanımını sınırlar.

Bu sınırlamayı engellemenin bir yolu ise nonalifler üreten elektrospinning yöntemi ile elektrokatalizörler oluşturmaktır. Şu ana kadar bu elektrokatalizörlerle ilgili problem, sınırlı sayıda aktif alana ve verimsiz kütle aktarım mekanizmasına sahip olmalarıdır.

Şu anda, Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Shengjie Peng’in liderliğindeki bir grup ve Donghua Üniversitesi’nden Xiaohong Qin bu soruna bir çözüm arayışındadırlar. Ekip karbon nanofiber elde etmek için, elektrospun poliakrilonitril ve selüloz asetat nanofiberlerini pirolize etmişlerdir. Sentez sırasında, selüloz asetat ayrışmıştır ve bu durum katalitik performansı arttırmak için gerekli aktif bölgeleri ve kütle aktarım mekanizmasını oluşturmuştur.

Peng ve arkadaşları, yeni malzemeyi kullanarak 180 x 80 cm’lik bir elektrokatalizör oluşturmuşlardır, bu da esnek ve kararlı bir performans göstermiştir. Şu an ise yeniliklerinin yeni nesil esnek elektrotlara geçiş yoluna öncülük etmesi umulmaktadır.

Kaynak:  chemistryworld.com

Yorumlar
Mehmet Tolga Garip - Yeni Karbon Nanofiber Elektrokatalizörler

Hakkında Mehmet Tolga Garip

1992 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nden mezun olup aynı yıl Anadolu Üniversitesi Kimya Bölümü’ne başladı. Bir yıl hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra 2016 yılında mezun oldu. Şuanda Anadolu Üniversitesi Analitik Kimya Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapmakta olup aynı zamanda öğrenci-işçi olarak laboratuvar derslerine girmektedir. Bilimsel ilgi alanları arasında nanoteknoloji, sensörler ve elektrokimya bulunmaktadır. Bunun dışında gitar, mızıka, dart ve satranç hobileri arasındadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com