Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Malzeme ile New York-Londra Arası 2 Saate İnecek

Yeni Malzeme ile New York-Londra Arası 2 Saate İnecek

yeni malzeme ile new york londra arasi 2 saate inecek - Yeni Malzeme ile New York-Londra Arası 2 Saate İnecek

İngiltere ve Çin’deki bilim insanları hipersonik hava yolculuğunu gerçek hale getirmek için yeni bir seramik malzemesi geliştirdi. Bilim insanları tarafından geliştirilen süper sert seramik malzemesi hipersonik uçakların ses hızının 5 katından daha yüksek hızda uçabilmesine imkan tanıyor.

Havacılık sektöründe devrim yaratacağa benzeyen malzeme, Londra-New York arası yolcukların 9 saatten 2 saate indirmesini sağlıyor. Karbondan oluşan karpit ile kaplı olan malzemenin yüksek ısı dayanıklılığına sahip olduğu belirtiliyor. 18 bin metre yükseklikte ses hızından 5 kat daha hızlı sürat eden uçakların yaklaşık 3.000 santigrat ısı ürettiği ve bunun da uçaklara zarar verdiği ifade ediliyor. Manchester Üniversitesi’nden ve Central South Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni seramik malzeme sayesinde ise uçaklara zarar vermeden güvenli bir uçuşun sağlanabileceği dile getiriliyor.

Hipersonik bir uçağın yalnızca iki saatte Londra’dan New York’a uçabileceğini belirten Manchester Üniversitesi’nden Profesör Philip Withers, ön kenar ve burun ucu gibi bölgelerle ilgili sorunlar yaşadıklarını ve bunun için çalıştıklarını ifade etti. Oluşabilecek yüksek ısıdan ötürü uçaklarda ultra-yüksek sıcaklık seramikleri (UHTC) olarak adlandırılan malzemelerin kullanılması gerektiğinin altını çizen Withers, geliştirdikleri yeni seramik malzemesiyle uçuş sürelerinin kısalacağını belirtti. Çalışmaların sürdüğünü söyleyen Withers, bu malzemeye sahip uçakları ne zaman göreceğimizi henüz açıklamadı.

Kaynak : log.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

porsche dizeli terkedip onun yerine elekrikli ve hibrit otomobillere sariliyor 310x165 - Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Dieselgate (Volkwagen emisyon skandalı) öylece unutulup gitmeyecektir. Ana odak Volkswagen üzerinde olsa da, Porsche dizel …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com