Yeni Metot; Çözünen Etrafında Su Haritalaması | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Metot; Çözünen Etrafında Su Haritalaması

Yeni Metot; Çözünen Etrafında Su Haritalaması

yeni metot cozunen etrafinda su haritalamasi - Yeni Metot; Çözünen Etrafında Su Haritalaması

Ruhr Üniversitesi Kimyagerleri su moleküllerinin çözünenlerin çevresinde şekillenmesine ve kuvvetlerinin haritayı değiştirmesine izin verdiği yeni bir metot geliştirdi. Bu teknikle, Terahertz beslemesini kalorimetre denilen, çözünmüş alkol molekülleri hidrasyon kabuğu özelliklerini araştırdılar. Gelecekte, ilaç yapımı için önemli olan enzimler gibi daha komplex yapıların etrafında su haritalaması için bu metodu kullanmak istiyorlar.

Metot artık gerçek zamanda uygulanabilir

Enzimatik kataliz veya moleküler bağlama gibi temel biyolojik süreçleri sulu faz oluşturur. Kalorimetre, termodinamik hal değişkenlerinin değişimleri ölçerek, örneğin protein katlanması veya birleşmesi, bu değişiklikler ile ilişkili ısı transferi sağlamak amacı ile biyomoleküler sistemlerin moleküler tanımasını sağlamaktadır. Kalorimetre, ısı transferi ve sistemdeki kargaşayı ölçen entalpiyi ve entropiyi, belirler.

Kalorimetre 1 saniyeden 100 saniyeye zaman ölçmek için sınırlandırılır. Buna karşın kısa lazer darbelere dayalı spektroskopik süreçler; saniyeni milyonda ya da milyarda birinin zaman ölçeğinde ölçümler yapabilir. Ana Kimyagerler iki yaklaşımın bütünleyici olduğunu gösterdi.

Martina Havenith “Deney verilerinin ispatlarında kurulan terherzt kalorimetre ,Avrupa Araştırma Konseyi’den İleri Hibe fonlarını kullanarak ilk amaca ulaştı. “ diyerek açıkladı. 2016′ da 2.5 milyon Euro ile ödüllendirildi.

Sulu zarfların yapısıını belirleme

Su moleküllerinin çevresindeki kabuk, hidrasyon kabuğu, çözünmüş moleküllerin etrafında şekillenir. Çözünenin su molekülleriyle düzenli ağlardan oluşan hidrojen köprülerinin arasında şekillenmesi Hidrasyon kabuğunda suyun farklı şekilde davranmasına sebep olur. Hidrasyon kabuğunun yapısı çözünen moleküllerin kimyasal yapısına ve şekline bağlıdır.

Havenith’in ekibi 5 farklı alkol zincirinin hidrasyon kabuğunu ve hidrasyon yapılarının terahertz kalorimetresi tarafından farklı şekilde sınıflandırılabilmesini araştırdı. Terahertz titreşimlerinin etkisi, su bağları bünyesinde titreşimin parmak izlerini bulur. Bu, o halde entropi ve entalpi gibi temel nicelikleri anlamak için araştırmacılara imkan verir.

Havenith; “ Metod çözünenlerin çevresinde, molekül tanımak için önemli parametreler olan entropi ve entalpinin spektroskopik haritalarına ulaşmaya kısa bir süre için izin veriyor.” diye özetliyor.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Buse Çakmak - Yeni Metot; Çözünen Etrafında Su Haritalaması

Hakkında Buse Çakmak

2 Temmuz 1997 Bursa doğumluyum. Lise ögrenimimi Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nde 2015 yılında tamamladım. Aynı yıl Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. Şuan 3.sınıf ögrencisiyim. Savunma Sanayi, petrol, kauçuk ve genetiğe ilgi duyuyorum. Meraklı ve araştırmayı seven bir bireyim. Kitap okumak, satranç oynamak, tenis oynamak ve karete hobilerimden bir kaçıdır. TEMA, LÖSEV ve Kızılay gönüllüsüyüm. Şuan da Inovatif Kimya Dergisi'nde ilgi duyduğum alanlarda haber çevirileri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

arastirmacilar aslinda cogu insanin penisiline alerjisinin olmadigini ortaya cikardi 310x165 - Araştırmacılar, Aslında Çoğu İnsanın Penisiline Alerjisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

Araştırmacılar, Aslında Çoğu İnsanın Penisiline Alerjisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

İnsanların yanlış bir şekilde penisiline karşı alerjisi olduğunu düşündükleri ve bu yanlış anlamanın sağlıkları için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com