Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Prosesle Güçlü ve Dayanıklı Nanofiberler Üretildi

Yeni Prosesle Güçlü ve Dayanıklı Nanofiberler Üretildi

yeni prosesle guclu ve dayanikli nanofiberler uretildi - Yeni Prosesle Güçlü ve Dayanıklı Nanofiberler Üretildi

MIT’de iki bilim adamı tarafından geliştirilen yeni bir jel elektrospinning tekniği, koruyucu zırh ve nanokompozitleri de içeren çok çeşitli uygulamalara sahip, güçlü ve dayanıklı ultra ince polimer fiberler sunabilir. Geleneksel  jel  spinning işlemine elektriksel güçler katan bu proses, piyasadaki sertlik ve mukavemeti en iyi bulunan fiberlere kıyasla,  çok daha sert, nanometre çapına sahip fiberler üretebilir.

Malzeme Bilimi Dergisinde rapor edilen çalışma [Park, J. H., Rutledge, G.C. J. Mater. Sci. (2017) DOI: 10.1007 / s10853-017-1724-z], Kevlar ve Dyneema gibi en güçlü fiber malzemelerinden bazılarına uyan veya bu özelliklerin üstündeki ultra ince polietilen fiberleri ispat etmiştir. Fiberler, aynı zamanda, kompozit malzemelerde yaygın olarak kullanılan karbon elyafları ve seramik elyaflarına benzer kuvvettedir, ancak çok daha serttir ve daha düşük yoğunlukludur.

Ekip, elektro-eğrilmiş liflerin  oluşumunu, özelliklerini ve uygulamalarını yıllarca araştırıyor, zira çapları 1 mikronun altına düştüğünde beklenmedik davranışlar saptanabiliyor. Test materyalleri halihazırda kullanılan en iyi lif kadar iyi olmayan bir modüle sahip olmalarına rağmen, rekabet edebilecek kadar yakın oldukları bulunmuştur. Kimya mühendisliği profesörü Greg Rutledge, “Gerçekten bunu ayıran şey;  spesifik modül ve spesifik güç  dediğimiz şey, ağırlık temelinde her şeyden daha üstün oldukları anlamına geliyor “dedi.

Kullanılan işlem, malzemeler açısından geleneksel jel spinning prosesine benzemektedir; bununla birlikte, fiberlerin dışarı çekilmesi için elektrik kuvvetlerinin kullanılması ve çok aşamalı bir aşama yerine tek aşamalı bir işlem kullanılması, ekibin, tipik 15 mikrometre yerine birkaç yüz nanometrenin çapında çok daha yüksek derecede çekilmiş lifler elde edebileceği anlamına gelir. Yüklü lifler, ultra ince boyutlarını üreten bir “whipping” denen kararsızlık sürecine neden olur.

Rutledge’in açıkladığı gibi, “Malzeme bilimi alanında, özelliklerden biri, bir takasla karşı karşıyadır. Dayanıklılık ve sertlik böyle bir değiş tokuştur “.  Bu yeni proses tarafından üretilen fiberler için pek çok değiş-tokuş  ortadan kalkar, zira sertlik özelliğinin, mukavemet veya dayanıklılıktan ödün vermeksizin fiber çapının azaltılması yoluyla arttığı gösterilmiştir.

Bulgular, otomotiv, havacılık ve askeri sanayilerde kullanılanlardan daha güçlü ancak daha az hacimli koruyucu malzemeleri ortaya çıkarabilir. Araştırmanın erken safhasında olmasına rağmen, ekip şimdi, sürecin güvenilirliğini artırmak ve malzemenin sertliğinin kökeni ve lif çapıyla olan ilişkisini daha iyi anlamak istiyor. Aynı zamanda  yeni malzemeler üretmek için maliyet etkili ve ölçektedir.

Kaynak : materialstoday.com

Yorumlar
Reyhan Karatay - Yeni Prosesle Güçlü ve Dayanıklı Nanofiberler Üretildi

Hakkında Reyhan Karatay

Reyhan Karatay 19.03.1991 Izmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği(Ingilizce) öğrencisiyim. Opet fuchs ta üretim arge staji deneyiminin var. Mesleğimle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyorum. İlgilendiğim alanlarla ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiğim için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

lazer isitmali nanotellerle mikro olcekli nukleer fuzyon 310x165 - Lazer Isıtmalı Nanotellerle Mikro Ölçekli Nükleer Füzyon

Lazer Isıtmalı Nanotellerle Mikro Ölçekli Nükleer Füzyon

PDF OLARAK İNDİR Fotoğraf : Colorado State Üniversitesi’nde mikro ölçekli füzyon deneyinde kullanılan hedef oda (ön) …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com