Yeni, Son Derece Değerli Helyum Maden Yatağı Afrika'da Keşfedildi | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni, Son Derece Değerli Helyum Maden Yatağı Afrika’da Keşfedildi

Yeni, Son Derece Değerli Helyum Maden Yatağı Afrika’da Keşfedildi

yeni son derece degerli helyum maden yatagi afrikada kesfedildi - Yeni, Son Derece Değerli Helyum Maden Yatağı Afrika’da Keşfedildi

Fotoğraf : Uluslararası Uzay İstasyonundan Rift Vadisi’nin bir görüntüsü.

Medikal tarayıcılar ve kimyasal analiz için çok önemli olan element yok oluyor fakat Tanzanya’nın yer altında dev bir alan daha var olabilir.

Yeni bir teknik kullanarak, bilim insanları her yıl dünya genelinde tüketilen soygaz miktarının yedi katına eşit olan Tanzanya’daki helyum rezervlerini keşfettiler. Yeni kaynak, bilimsel araçları ve medikal görüntüleme ekipmanları kullananların muzdarip olduğu tekrarlayan helyum eksikliğini kısmen giderebilir.

Start-up firması Helium One ile çalışarak, Oxford ve Durham üniversitelerindeki bilim insanları Tanzanya’nın Doğu Afrika Rift Vadisi’ndeki rezervleri açığa çıkardı. Araştırmacılar Rift Vadisi’ndeki volkanik faaliyetten kaynaklanan yoğun sıcaklığın antik kabuksal kayaçlardan helyum açığa çıkardığı kuramını geliştirdiler.  Gaz daha sonra yeraltındaki depolarda birikmişti.

Bilim insanı, petrol araştırmacılığında kullanılan gaz tutma yapılarının sismik görüntülemesi metotları ve bağımsız uzmanlarca yapılan hesaplamaları birleştirerek Rift Vadisi’nin sadece bir bölümünde 1,5 milyar m3 helyum rezervinin öngörüldüğünü söylüyor.

Bilim insanları, 28 Haziranda Japonya’daki Yokohama’da yer kimyası uzmanlarının bir araya geldiği Goldschmidt Konferansı’nda bulguları sundu.

Günümüzde helyum, doğal gaz özütlemesinin yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır. Fakat helyum fiyatlarının şimdilerde on yıl önce olduğundan dört kat daha fazla olmasından dolayı, maden arayıcıları yeni kaynaklar arıyorlar.  Tanzanya’daki helyum rezervi keşfedilen ve kasti olarak geliştirilen ilk helyum rezervi olacak.

Helium One Şirketi’nin CEO’su Tom Abraham-Jones, C&EN’e “ Dünyanın neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak etkili bir şekilde üretimi yoğunlaştırıp azaltabileceğiz” dedi. Yeni başlayan şirket, şimdilerde Tanzanya hükümetinden izin verilen bölgelerdeki sondajı tamamlamak için, endüstriyel gaz şirketlerinden ve diğer yatırımcılardan 40 milyon $ para toplamaya çalışıyor. Abraham-Jones bir helyum tasfiye tesisinin yaklaşık olarak 10 milyon dolara mal olacağını öngörüyor.

Helium One şirketinin danışmanı ve öncelerde Matheson’daki helyum faaliyetlerini yürüten Phil Kornbluth, Eğer Tanzanya’daki rezervler şimdi göründüğü kadar büyük çıkarsa “bu önemli bir keşif olacak” dedi. Ancak, start-up firması için “hala ilk günler” olduğuna dikkat çekti.

Kaynak : scientificamerican.com

Yorumlar
Berna Kuzu - Yeni, Son Derece Değerli Helyum Maden Yatağı Afrika’da Keşfedildi

Hakkında Berna Kuzu

1992 yılında Sakarya'da doğdu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Türk Standartları Enstitüsü, Özler Plastik ve İşbir Sentetik şirketlerinde stajını tamamladı. Kasım 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyolojik cesitliligin korunmasina izin verirken yenilenebilir enerjiden yararlanma 310x165 - Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Uzmanlar, biyoenerjinin küresel genişlemesinin biyolojik çeşitlilik açısından ciddi tehditlere sahip olmasına karşın, güneş enerjisinin biyolojik …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com