Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Yeni Tip Nano-Fotobaşlatıcı, İleri Biyomedikal ve Endüstriyel Malzemelere Neden Olabilir

Yeni Tip Nano-Fotobaşlatıcı, İleri Biyomedikal ve Endüstriyel Malzemelere Neden Olabilir

yeni tip nano fotobaslatici ileri biyomedikal endustriyel malzemelere olabilir - Yeni Tip Nano-Fotobaşlatıcı, İleri Biyomedikal ve Endüstriyel Malzemelere Neden Olabilir

Yeni tip nano-fotobaşlatıcı, gelişmiş biyomedikal ve endüstriyel malzemelerle birlikte baskı proseslerinde daha çevre dostu olabilir.

Foto başlatıcı olarak melez nanopartiküller: a. Melez nanokristalin elektron mikroskop görüntüsü. Ekte, metal ucu olan bir yarı iletken nanorod şemasını göstermektedir. b. Su tetikleyiciler olarak HNPs kullanarak hızlı 3D baskı ile üretilen Bucky ball yapısı. c. Spiral, yüksek çözünürlüklü iki foton yazıcı olan HNP’ler ile basılmıştır. Pawar ve diğ., Nano Lett izniyle uyarlanmıştır. DOI: 10.1021 / acs.nanolett.7b01870. Telif Hakkı (2017) Amerikan Kimya Derneği.

Kudüs Hebrew Ünivesitesi Nanobilim ve Nanoteknoloji merkezindeki araştırmacılar, üç boyutlu (3D) baskı için yeni bir fotobaşlatıcı tipi geliştirdi. Bu benzersiz nanopartiküller biyo-dostu 3D baskılı yapıların üretimini sağlayabilir ve aynı zamanda biyomedikal aksesuar üretimini destekleyerek plastik gibi standart sektörlerde ilerlemesine zemin olabilir.

3D baskı, artık farklı sektörlerde çeşitli organik bazlı malzemelerin imal edilmesi için önemli bir araç haline gelmiştir. Ancak, suda baskı sistemi, foto-başlatıcıların suda çözünmesinden dolayı süreklilik getirememiştir. Bu moleküller, ışıkla katı basılı malzeme geliştirilmesi için gerekli kimyasal reaksiyonları uyarabilirler.

Hebrew Üniversitesi Kimya Enstitüsündeki Prof. Uri Banin ve Prof. Shlomo Magdassi, foto-başlatıcılar olarak yarı iletken-metal hibrid nanopartiküllerini (HNP’ler) kullanarak suda 3D baskıda etkili bir araç olduğunu açıkladılar.

Suda 3D baskı, doku mühendisliği için yapı iskelelerinde, biyomedikal alanda ve tıbbi cihazların özelleştirilmiş üretiminde heyecan verici fırsatlar yaratarakmaktadır. Örneğin Araştırmacılar, yapay tendon ve bağların, kalp kapakçıklarının, kemik plakalarının, eklem yerlerinin ve diğer çeşitli yapay organların değiştirmelerinin kişiselleştirilmiş imalatını düşünmektedir. Su içinde 3D baskı, organik bazlı mürekkeplerle mevcut olan baskı teknolojisine ilave edilebilme yeteneğinden dolayı çevre dostu bir yöntem sağlar.

Prof. Banin ve Prof. Magdassi tarafından geliştirilen eşsiz hibrid nanoparçacıklar, normal ışık başlatıcıların aksine ayarlanabilir özelliklere, yüksek ışık hassasiyetine, UV ve görünür alanda geniş uyarılma penceresine ve  aynı zamanda baskı etkinliğini arttırırken, nihai ürünü oluşturmak için gereken materyal miktarını azaltan bir fotokatalitik mekanizma ile işlev görürler. Yüksek çözünürlüklü özellikleri geliştirmeye olanak tanıyan iki foton yazıcıyı, polimerizasyon yöntemlerinde de kullanmak mümkündür.

Araştırma makalesi, ACS dergilerinin dünyanın her yerinde bulunan bilimsel editörleri tarafından verilen önerilere dayanılarak,  ACS’ nin küresel bilim topluluğu için önem taşıyacağı düşünülen yeni araştırmalara ücretsiz kamu erişimi sağladığı için American Chemical Society (ACS) Editörün Seçimi’nde yayınlandı. ACS, kimya ve ilgili bilim dalında hakemli dergi araştırma yayınlarının en önde gelen yayıncısıdır.

Prof. Magdassi, Hebrew Üniversitesi Güneş Enerjisindeki Enrique Berman Başkanıdır. Prof. Banin, Hebrew Üniversitesi Kimya Enstitüsü Alfred & Erica Larisch Anma Başkanlığında görevlidir.

Araştırmacıların bir kısmı, İsrail’de ki Kudüs Hebrew Üniversitesi’nde Nanobilim ve Nanoteknoloji Merkezi ile Kimya Enstitüsü’ den ve Birleşik Kralık’taki Maryland Üniversitesi’den Sistem Araştırmaları Enstitüsü ve Makina Mühendisliği Bölümü’nden oluşmaktadır.

Kaynak : azonano.com

Yorumlar
Elif Gül - Yeni Tip Nano-Fotobaşlatıcı, İleri Biyomedikal ve Endüstriyel Malzemelere Neden Olabilir

Hakkında Elif Gül

1992 yılında Ankara’da doğdu. 2010 yılında Eryaman Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2017 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Öğrenim sürecinde Ankara Limak Çimento ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında stajer mühendis olarak bulundu. Nanoteknoloji, geri dönüşüm ve ilaç konuları ilgi alanları arasında yer alıyor. Araştırma, yeni bilgiler öğrenme isteğiyle İnovatif Kimya Dergisinde dergi yazarlığı yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

tasarlanan biyosensor mikroplar araciligiyla antibiyotik uretimini tespit edebiliyor 310x165 - Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

PDF OLARAK İNDİR Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar ilgili antibiyotik moleküllerini tespit edebilen biyosensörler geliştirdiler. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com