Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni X-Işını Spektroskopisi, “Hidrojen Üreten Katalizör” Buluyor

Yeni X-Işını Spektroskopisi, “Hidrojen Üreten Katalizör” Buluyor

yeni x isini spektroskopisi hidrojen ureten katalizor buluyor - Yeni X-Işını Spektroskopisi, "Hidrojen Üreten Katalizör" Buluyor

Fotoğraf:  Yeni geliştirilen bir tekniği ve dünyanın en gelişmiş X-ışını kaynaklarından birini kullanarak Japonya, Almanya ve ABD’deki araştırmacılar, hidrojen gazı üretebilen enzimler üzerinde çalışıyorlar. Bu reaksiyonların anlaşılması, hidrojen tarafından desteklenen temiz yakıt ekonomisinin geliştirilmesinde önemli olabilir.  Cramer Lab, UC Davis

Yeni geliştirilen bir teknik kullanarak, Japonya, Almanya ve ABD’li araştırmacılar, bakteriyal bir enzim tarafından hidrojen gazı üretiminde önemli bir adım tespit ettiler. Bu reaksiyonların anlaşılması, hidrojen tarafından güçlendirilen temiz yakıt ekonomisinin geliştirilmesinde önemli olabilir.

Ekip genişçe dağılmış iki organizma olan Chlamydomonas reinhardtii (tek hücreli bir alg) ve Desulfovibrio desulfuricans’ dan (bir tür bakteri) hidrojen üretimini katalizleyen hidrojenaz enzimlerini inceledi.

Her iki durumda da, hidrojenaz enzimleri, iki demir atomu ile aktif bir bölgeye sahiptiler.

UC Davis Kimya Bölümü’nden Profesör Stephen P. Cramer, ve yüksek lisans öğrencileri Cindy C. Pham ve Nakul Mishra, aynı bölümde proje bilim adamı olan Hongxin Wang “Hidrojenazlar arasında en yüksek devir hızı oranına (moleküler hidrojen üretim hızı), [FeFe] hidrojenaz sahiptir ve dolayısıyla doğrudan kullanım ya da benzer bir reaksiyon merkezine sahip sentetik bir kompleks kullanılarak; gelecekteki hidrojen ekonomisinde potansiyel bir role sahip olacaktır ” dedi.

yeni x isini spektroskopisi hidrojen ureten katalizor buluyor 1 - Yeni X-Işını Spektroskopisi, "Hidrojen Üreten Katalizör" Buluyor

Fotoğraf: Tek hücreli yeşil alg Chlamydomonas reinhardtii, hidrojen gazı üretebilen demir bazlı bir enzime sahiptir.

Araştırmacılar enzimin demir atomlarındaki titreşim yapılarını ve analiz aktivitesini izlemek için nükleer rezonant titreşim spektroskopisi (NRVS) adı verilen bir teknik kullandılar. NRVS, özel ekipman gerektirir ve şu anda dünyadaki sadece dört bölgede mevcuttur: Bu çalışmanın yapıldığı Japonya, Hyogo’daki SPring-8 senkronu; Illinois’te ki Argonne National Laboratory’ de bulunan Advanced Photon Source; Fransa Grenoble’de ki, Avrupa Sinkrotron Radyasyon Tesisi; ve Almanya Hamburg’da ki Petra-III.

Ekip, NRVS kullanarak, demir atomlarının; moleküler hidrojen (H2) salınmadan önce bir hidrit (demir hidrojen), oluşturduğunu gösterebilir. Wang, doğal olarak gözlenen [FeFe] hidrojenazların; türünün ilk başarılı deneyi olduğunu söyledi.

Wang, bu araştırmanın başarılı sonucunun, biyokimyacılar, spektroskopistler, deneysel fizikçiler ve teorisyenler arasındaki işbirliğinden kaynaklandığını söyledi.”Bu araştırma, gelecekte [FeFe] hidrojenazdaki tüm ara maddeler içinde bulunan demire özgü bilgiler aramak için bir yolculuğa başlattı.”

Makale üzerine American Chemical Society Dergisi’nde yazı yayınlayan diğer yazarlar şunlardır:, Almanya, Berlin Teknik Üniversitesi’nden Vladimir Pelmenschikov; Max Planck Kimyasal Enerji Dönüşümü Enstitüsü’nden James Birrell, Constanze Sommer, Edward Reijerse ve Wolfgang Lubitz, , Mülheim an der Ruhr, Almanya; Casseday Richers ve Thomas Rauchfuss, Illinois Üniversitesi; Kenji Tamasaku ve Yoshitaka Yoda, SPring-8, Hyogo, Japonya. Yapılan iş, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Max Planck Topluluğu tarafından sağlanan bağışlarla desteklendi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Nur Hilal Olgun - Yeni X-Işını Spektroskopisi, "Hidrojen Üreten Katalizör" Buluyor

Hakkında Nur Hilal Olgun

1997 yılı İstanbul doğumluyum. 1 sene İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüm derslerime başladım. Halen öğrenimime devam ettiğim Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde ikinci sınıf ögrencisiyim. Birinci sınıfta biyokimya laboratuvarında yaptığım stajda hocalarımın üzerinde çalıştığı çapraz bağlı protein nanoagregatlarının hazırlanması ve kontrollü ilaç salımı gibi konular hakkında bilgiler edindim. Bununla birlikte hocalarımın gözetimi altında kanser tedavisinde önemli rol oynayan SPK-1 ve SPK-2 inhibitörleri hakkında araştırmalarda bulundum. Stajım boyunca Marvin sketch, Chemsketch, Chemdraw, VMD, Phyton 3.1, Chimera gibi programlarla çalışma yapma fırsatım oldu. Sinirbilim, nanoteknoloji, kanser biyolojisi, biyoinformatik, stres, obezite ve beslenme ile ilgili konularla ilgileniyorum. Ama yeni şeyler öğrenmek, kendime birşeyler katmak her zaman önceliğim oldu. Bu yüzden hem orta seviyede olan ingilizcemi daha da ilerletmek hem de yeni şeyler öğrenmek adına İnovatif Kimya dergisi bünyesinde haber çeviri ekibindeyim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

dna arastirmasindaki bu gelismeler sucla mucadeleyi sonsuza kadar degistirebilir 310x165 - DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

PDF OLARAK İNDİR 24 yıl önce gün ışığında Prospect Park’ta gezintiye çıkan Yale mezunu tecavüz …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com