Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

yenilebilir ve plastik icermeyen bu yiyecek paketi kombucha ile uretildi - Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

Polonya’nın Poznań kentinde düzenlenen bir yarışmada, bir Okul Öğrencisi, gerçek bir fermantasyon ürünü olan bir biyo-selüloz materyali olan tamamen yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir yeni bir ambalaj çeşidiyle ortaya çıktı. Yenilikçi ambalaj çözümü olan Scoby (Bakterilerin ve Mayaların Simbiyotik Kültürü), mezuniyet projesi için Roza Janusz tarafından oluşturuldu ve bu yeni üretim yöntemi, çiftçilerin kendi ambalajlarını üretmelerine ve atık üretmemesine izin verebilir.

Janusz, çalışmalarını “yapma ve büyütme süreci” olarak tanımlamaktadır. Ayrıca Scoby’nin vegan olduğunu belirtelim.

yenilebilir ve plastik icermeyen bu yiyecek paketi kombucha ile uretildi 1 - Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

Malzeme Janusz tarafından bulunan basit bir kimyasal işlemle büyütülebilir. Üretim metodu çay, maya ve bakteri ile yapılan fermente bir içecek olan kombucha’ya şeker ve diğer organik maddelerin eklenmesini içerir.

Janusz’a göre, malzemenin her bir tabakası başına ortalama büyüme süresi iki haftadır. Bu süreden sonra, fermente edici karışımın yüzeyinde bir zar oluşur. Bu büyüleyici süreçten dolayı, asıl ürün olan kombucha’nın hafif bir tadı vardır, ancak içeriği ile pişirildiğinde, yiyeceğin tadını emer.

Bu ambalaj malzemesi uzun bir raf ömrüne sahiptir ve düşük pH’ı sayesinde uzun süre yenilebilir ve taze kalır. Janusz, “İlk malzeme prototipi yarım yıl geçmesine rağmen önce hala yenilebilir durumda” dedi. Scoby’e göre paketlenebilen ürünler arasında pişirilebilecek otlar, tohumlar veya hazır yemekler bulunmaktadır.

yenilebilir ve plastik icermeyen bu yiyecek paketi kombucha ile uretildi 2 - Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

Bu malzemesini sunduktan sonra,  şuan Janusz bunu aktif olarak ticari bir ürüne dönüştürmek için çalışıyor. Plastik kirliliği krizimizle ilgili artan farkındalık sayesinde alternatif ambalajlama yöntemlerine olan ilgi her zamankinden daha büyüktür. Böyle plastik içermeyen, çevre dostu çözümler popülerlik kazanıyor ve umarız, gıda ambalajının gerçek geleceği de bu yönde ilerlemeye devam eder.

yenilebilir ve plastik icermeyen bu yiyecek paketi kombucha ile uretildi 3 - Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

Günlük hayatınızdaki plastik malzemeyi nasıl kesebileceğinizle veya azaltabileceğimizle ilgili daha fazla şey öğrenmek mi istiyorsunuz? Green Planet’in #CrushPlastic kampanyasını inceleyin.

Kaynak : onegreenplanet.net

Yorumlar
Sude Özçelik - Yenilebilir ve Plastik İçermeyen Bu Yiyecek Paketi Kombucha ile Üretildi!

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com