Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Yeşil Lazer ve Hidratlanmış Elektronların İndirgeme Gücü

Yeşil Lazer ve Hidratlanmış Elektronların İndirgeme Gücü

yesil lazer ve hidratlanmis elektronlarin indirgeme gucu - Yeşil Lazer ve Hidratlanmış Elektronların İndirgeme Gücü

Yeni teknik, görünür ışığa duyarlı fotokatalizör ile çözülmüş elektronlar üretir

Solvated elektronlar oldukça indirgeyicidir, bu nedenle inatçı bileşiklerin diğer reaktiflerin başarısız olabileceği yerlerde reaksiyon vermesine neden olabilir. Şimdi Almanya’da bir ekip onları sürdürülebilir bir şekilde üretiyor, sadece yeşil bir lazer ve C vitamini kullanıyor. Grup tekniği daha önce imkansız görülen ışığa duyarlı bir katalizörle gerçekleştirmek için kullandı.

Lazerden gelen fotonlar, merkezi bir oksitlenmiş rutenyum atomu ve bir radikal anyon ligandı ile, bir rutenyum bazlı fotokatalisti uyarılmış bir halde dönüştürürler. Vitamin C’nin askorbat dianyonu daha sonra heyecanlanan türlerin sönümlenerek kompleksin bir elektron indirgenmiş formunu üretir; burada rutenyum atomu artık oksitlenmez, ancak ligand radikal bir anyon olarak kalır. Daha sonra başka bir foton ek elektron çıkarabilir – organik bileşiklerin indirgeme reaksiyonlarını indükleyebilen hidratlı elektron türlerini üretir ve aynı zamanda katalizörü taban durumuna döndürür.

Projeyi yöneten Martin-Luther Üniversitesi’nden Martin Goez, “Bu, hidratlı elektronun indirgenme gücünü kullanışlı hale getirmektir” diye açıklıyor . Örneğin, halojen içeren organik atıkların detoksifikasyonu veya başka yollarla elde edilmesi güç olan organik bileşikleri sentezler, çünkü redoks potansiyelleri bu reaksiyonların olağan reaktiflerle devam etmesine izin vermiyor. ‘

Goez, yeşil ışık kullanmanın bir yararı, çoğu kimyasalın ultraviyole bölgesinde kuvvetli bir şekilde emerken, çoğu organik kimyasalın görünür aralığı absorbe etmediğidir – bu nedenle ışık yalnızca katalizör tarafından emilir ve substrat molekülleri emilir.

Goez ve ekibinin, daha önce görünür ışığa duyarlı fotokatalistlerle olanaksız reaksiyonları yaparak sistemin potansiyelini sergiledi. Bunlara kloroasetik asit dechlorinate, stabilite ve toksisite nedeniyle çevreye zararlı çok miktarda üretilen bir bileşik dahil; ve ayrıca tert- butilmetilketonun azaltılması – daha önce, görünür ışığa bağlı tepkimeler sadece aril aldehitleri gibi güçlü şekilde aktive olan karbonilleri dönüştürebilir.

Burkhard Koenig, Almanya’nın Regensburg Üniversitesi’nden fotokatalizör ve sürdürülebilir kimya araştırmacısı “Solvated elektronlar en basitleştirilmiş kimyasal indirgeme reaktifi alkali metallerine yakın bir indirgeme potansiyeline sahip oldukları için birçok organik bileşiği, atık bırakmadan azaltırlar.” diyor

Koenig, 20.000 £ ‘lık bölgede lazer kurulumunun maliyetinin tekniğin alımını yavaşlatıp azaltmadığını sorguluyor. “Araştırmanın arkasındaki araştırmacılar, lazerin uzun süre kullanılabileceği için, başlangıç ​​maliyetinin önemi olmadığını iddia ediyor.Bu kesinlikle doğrudur, ancak ilk yatırım ve çevre bilimlerinde çalışan birçok sentetik laboratuvar ve kimyacının lazerlerle hiçbir tecrübesi olmadığı gerçeği, yöntemin hızlı uygulanmasını engelleyecektir.” Diyor.

Yine de, Koenig Goez’in ekibinin önemli bir ilk adım olduğunu düşünüyor. “Metalik sodyumun metalik sodyumun indirgenme gücü ile görünür ışıkla traşsız reaktifler üretebileceğimiz vizyonu çok çekici ve artık bilimkurgu değil.Uygulanabilirliğin geliştirilmesi, sentez ve çevre bilimlerinde daha geniş bir uygulama için yol açacaktır.” Diyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
znur Çalışkan - Yeşil Lazer ve Hidratlanmış Elektronların İndirgeme Gücü

Hakkında Öznur Çalışkan

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi Körfez Orhangazi Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Yalova Üniversitesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümünü kazandı ve burada öğrenimine devam etmekte. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisidir. Mühendislik ve Kimya ile ilgili alanlara ilgili ve araştırmaya hevesli olmakla birlikte bunları severek yaptığından ve bilim adına aktif bir rol üstlenmek istediğinden İnovatif Kimya Dergisi ekibinde bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyokimyacilardan grip virusunun yayilmasina dair mekanizma kesfi 310x165 - Biyokimyacılardan Grip Virüsünün Yayılmasına Dair Mekanizma Keşfi

Biyokimyacılardan Grip Virüsünün Yayılmasına Dair Mekanizma Keşfi

PDF OLARAK İNDİR Grip virüsleri hızlı şekilde mutasyona uğradığı için her yıl grip aşıları yeniden …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com