Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Yeşil Polimer Veren Mavi Işık

Yeşil Polimer Veren Mavi Işık

yesil polimer veren mavi isik - Yeşil Polimer Veren Mavi Işık

Mavi ışık, araştırmacılar tarafından çevre koşullarında tek adımda birbirine işleyen polimerik ağ (IPN) yaratmak için kullanılmıştır. Birbirine bağlandığında, farklı mekanik özelliklere sahip iki veya daha fazla polimer zinciri IPN oluşturabilir. Sonuçta oluşan bu ağ; kimyasal olarak bağlanmaz, bunun yerine polimer zincirleri birbirlerine dolaşmıştır ve parçalanamazlar. İyon değiştirici reçineler ve tıbbi sargılar gibi uygulamalarla malzeme performansı artırılabilir. Ancak, bağlantı süreci tipik olarak uzun iki aşamalı bir işlem veya yüksek sıcaklıkta tek aşamalı bir işlem gerektirir.

Şimdilerde Amerika’da Delaware Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Polimer Kimyası kitabında IPN üretmek için tek adımlı yeni bir süreç geliştirdiler. Yeni ağ, artan dayanıklılık gösterdi ve herhangi bir çözücü veya katkı maddesi olmaksızın kırılganlık sorunlarını kaldırdı. Böylece daha yeşil sentetik bir yaklaşım haline geldi.

Metot, oda sıcaklığında havada oluşan iki ağın eşzamanlı ve ortogonal olarak oluşumunu başlatmak için 470 nm mavi ışık kullanmayı gerektiriyor. Bir reaksiyon bakır katalizli azit-alkin siklo (CuAAC) polimerizasyonudur. Bu reaksiyon bakır tarafından kolaylaştırılır ve polimerizasyon aşamalı olarak gerçekleşir. Diğer reaksiyon, metakrilat polimerizasyonudur ve büyümekte olan bir zincire bağlantı ekleyerek plastik benzeri bir malzeme oluşturmaktadır.

Yardımcı Yazar Christopher Kloxin, ‘Bu metot, mavi ışığın ardışık reaksiyonlara yol açtığı eşsiz bir olaydır.’ diyor.

Sonuçta camsı film olarak adlandırılan malzeme, yüksek sıcaklıkta saf metakrilattan daha az kırılgan, CuAAC’den daha dayanıklıdır. Diğer avantajlardan biri, zaman ve enerji tasarrufu ile polimer ağlarının şekillendirilmesinde oluşan hassaslıktır. Yazarlar ayrıca, bu IPN’den yapılan filmlerin de şekil belleği sergilediğini ve 80°C’de 15 dakika ısıtıldığında kendi boyutlarına döndürülebileceğini bildirdi.

Metot için geçici patent, yazarlar tarafından kayda geçirildi ve Kloxin, kimyasal olarak diğer moleküllerin yapıştırılabilineceğine inanıyor. Araştırma ekibi; hidrojel, diş malzemeleri ve diğer polimer ağlarını oluşturmak için uygulamalarını test edecek.

Kaynak: thechemicalengineer.com

Yorumlar
Merve Gül - Yeşil Polimer Veren Mavi Işık

Hakkında Merve Gül

1991 yılında Çankırı'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladıktan sonra Ankara'ya gitti. 2016'da Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimini tamamladı. Otocam fabrikasında Kalite Mühendisi olarak çalışıyor. Kendini her alanda geliştirmeye devam ediyor. Özellikle bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmeyi seviyor. İngilizce haberleri çevirerek hem çevresini hem de kendini aydınlatmayı hedefliyor. İlgi alanları: Yeni malzemeler, Nanoteknoloji, Medikal

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyokimyacilardan grip virusunun yayilmasina dair mekanizma kesfi 310x165 - Biyokimyacılardan Grip Virüsünün Yayılmasına Dair Mekanizma Keşfi

Biyokimyacılardan Grip Virüsünün Yayılmasına Dair Mekanizma Keşfi

PDF OLARAK İNDİR Grip virüsleri hızlı şekilde mutasyona uğradığı için her yıl grip aşıları yeniden …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com