Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yüzey Korozyonuyla Mücadele İçin Yeni Proje

Yüzey Korozyonuyla Mücadele İçin Yeni Proje

yuzey korozyonuyla mucadele icin yeni proje - Yüzey Korozyonuyla Mücadele İçin Yeni Proje

BP ve Manchester Üniversitesi tarafından yürütülen 6.5 milyon dolarlık yeni proje, zorlu çevrelerin bir sonucu olan korozyon süreçlerini daha iyi anlamayı ve verimli bir şekilde mücadele etmeyi hedefliyor.

Makine,yağ hatları, malzemeler, petrol platformları, rafineriler ve diğer endüstriyel varlıklarda meydana gelen korozyon güvenlik problemlerine yol açıyor. Ayrıca korozyon kuruluşu olan NACE International’e göre korozyonla ilgili yıllık zarar maliyeti 2 trilyon doları aşıyor. Ancak korozyon prosesleri henüz iyi anlaşılamıyor ve endüstrideki önlemleri büyük ölçüde deneyime dayanıyor. Bu yeni ortak araştırma projesi “Zorlu Ortamlardaki Yüzey Degradasyonunu Önlemek” bunu aşmayı amaçlıyor.

Imperial College London, Cambridge, Leed ve Edinburgh Üniversitelerinden de uzmanların dahil olduğu proje partnerleri BP ve Engineering and Physical Sciences Research Council (Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi) tarafından 5 milyon pound alarak yüzey degradasyonunun sebebini araştırarak hafifletme stratejileri geliştirecek. Partnerler BP Uluslar arası İleri Düzey Materyaller Merkezi’nde beraber çalışıyorlar.

“Bilgisayar modellemesi, atomik boyutta in-situ deneysel teknikleri ve in-operando görüntüleme ve karakterizasyonu kullanarak bu program korozyon skalalarını ve yerleşik korozyonu anlamaya odaklanacak. Basit olarak korozyona sebebiyet veren temel mekanizmaları deşifre etmeyi; böylece gelecekte onlarla daha verimli bir şekilde mücadele etmeyi hedefliyoruz.” diyor Manchester Üniversitesi profesörü ve projenin baş araştırmacısı Philip Withers.

BP’den Teknoloji Araştırmaları Müdür Yardımcısı Angelo Amorelli, projenin onlara kullanmakta oldukları malzemelerin güvenli operasyon sürelerini arttırmakta ve yeni malzemeler geliştirmelerinde yardımcı olacağını ekledi.

Kaynak : thechemicalengineer.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanser hucrelerinin sonsuz bolunmesinde etkin protein unsurunu etkisiz kildi 310x165 - Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com