Anasayfa / Laboratuvar Cihazları / Zeta-Potansiyel ve Mobilite Ölçüm Cihazı (Zetasizer)

Zeta-Potansiyel ve Mobilite Ölçüm Cihazı (Zetasizer)

zeta potansiyel mobilite olcum cihazi zetasizer - Zeta-Potansiyel ve Mobilite Ölçüm Cihazı (Zetasizer)

Zetasizer cihazı, kollaidal çözeltilerde partiküllerin boyutunu, zeta potansiyelini ve molekül ağırlığını bulmak için kullanılan cihazdır. Seramik ve ilaç sektöründe çok önemli bir yer tutan kolloidlerin kararlılığı, partiküller arasındaki itme ve çekme kuvvetini belirleyen zeta potansiyeli ile yakından ilgilidir. Zetasizer cihazı, belirli bir potansiyel altında hareketi sağlanan tanelerin hızını belirleyerek zeta potansiyelini hesaplamaktadır. Zetasizer, polimer ve proteinler (küme ölçümleri), nanoparçacıklar, emülsiyon kararlılığı (tane boyutu büyüklüğü ve zeta potansiyel), pigmentler (pigment rengi ve tonu tane boyutu büyüklüğüne bağlıdır), atık su arıtımı (atık suyun içindeki tanelerin topaklandırılma koşulları), seramik prosesleri (seramik süspansiyonlarının dağılma kalitesi), sıvı mürekkep ve toner analizleri gibi kullanım alanlarına sahiptir.

Parçacık boyutu ölçümü akışkan bir sıvı içerisinde yüzen veya asılı kalan parçacıklar, içinde bulunduğu çözücü moleküllerin bombardımanı ile rastgele hareketi sonucu brown hareketi yaparlar. Dynamic Light Scattering (DLS) tekniği kullanılarak brown hareketinin hızı ölçülür ve parçacık boyutu ile ilişkilendirilir. Brown hareketinin ölçülebilmesi için akışkanın viskozitesi ve sıcaklığının bilinmesi gerekir. Numune sıcaklığı ile analiz sıcaklığının aynı olması gerekmektedir. Aksi takdirde örnek içinde oluşacak konveksiyon akımı taneciklerin düzensiz olmayan hareketine yol açar. Buda boyut algısını bozar. Partikül boyutu büyüdükçe Brown hareketi yavaşlarken, sıcaklık yükseldikçe Brown hareketi hızlanır. Brown hareketin hızı “difüzyon katsayısı” ile tanımlanır. DLS ile ölçülen çap değeri bir partikülün bir sıvı içerisinde nasıl hareket ettiğini gösterir. Buna hidrodinamik çap denir. Bu değer, Stokes-Einstein denklemi kullanılarak elde edilir. Elde edilen çap değeri partikülle aynı difüzyon katsayısına sahip kürenin çapıdır. Bu difüzyon katsayısı sadece partikülün esas boyutuna bağlı değildir, aynı zamanda ortamdaki iyonların tipine ve konsantrasyonuna da bağlıdır. Zetapotansiyel ve Mobilite ölçümü Zeta potansiyel, taneler arasındaki itme veya çekme değeri ölçümüdür.

Yorumlar
Begüm Menevşe - Zeta-Potansiyel ve Mobilite Ölçüm Cihazı (Zetasizer)

Hakkında Begüm Menevşe

5 Ocak 1996 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Hoca Ahmet Yesevi Lisesi mezunu olup, 2014 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kimya bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. Analitik kimya araştırma laboratuvarında çalışmaktadır. Aktif şekilde proje çalışmaları devam etmekle birlikte uluslar arası kongrelere çeşitli bildiriler ile katılmaktadır. 2016 yılının Şubat ayında “ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Laboratuvarında” staj yapmıştır. Lisans eğitimi devam etmekle birlikte pedagojik formasyon eğitimi de almaktadır. Şuanda Gazi mesleki ve teknik Anadolu lisesinde pedagojik formasyon stajına devam etmektedir. Aynı zamanda “İnovatif Kimya Dergisi” ailesinde gönüllü olarak çalışmaktadır. “Laboratuar Cihazları” köşesine yazı yazmakla beraber “Instagram” yöneticiği yapmaktadır. İleriki dönemde akademik kariyer yapmayı hedeflemektedir.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kryoskop 310x165 - Kryoskop

Kryoskop

PDF OLARAK İNDİR Çiğ sütteki su miktarını ölçmek için yaygın olarak kullanılan donma noktası (kryoskop) …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com