Bu Malzeme Kızılötesi Kameralardan Nesneleri Kamufle Edebilir

Bu Malzeme Kızılötesi Kameralardan Nesneleri Kamufle Edebilir

Fotoğraf -1 : Yaklaşık 100 ° ile 140 ° Santigrat (soldan sağa) arasında ısıtıldığında, normal bir malzeme (üstte) daha parlak yayılır ve kızılötesi kamera daha yüksek bir sıcaklık (daha parlak renkler) kaydeder. Ancak özel bir kaplama (altta) kamerayı küçük bir sıcaklık değişimini algılaması için kandırır.

Daha sıcak nesneler genellikle daha soğuk olanlardan daha fazla parlayarak onları kızılötesi görüntülerde öne çıkarır.  Ancak yeni tasarlanmış bir kaplama, daha sıcak olanın daha parlak olduğu kuralını ortadan kaldırıyor. Araştırmacılar 17 Aralık’ta Proceedings of the National Academy of Sciences’da kızılötesi ışığın belirli dalga boyları için malzemenin parlaklığı ısındıkça değişmediğini bildiriyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden uygulamalı fizikçi Mikhail Kats, samaryum nikel oksitten yapılan ince kaplamanın “yüzeylerin sıcaklık bilgilerini kızılötesi kameralardan gizlediğini” ve bu nedenle gizlilik kalkanı olarak kullanılabileceğini ifade ediyor.

Stefan-Boltzmann yasası olarak bilinen temel bir fizik kuralı, bir nesnenin yaydığı termal radyasyonun parlaklığının artan sıcaklıkla hızla arttığını belirtir. Örneğin bir elektrikli ocakta ısı yükseltildiğinde bobinler daha parlak hale gelir. Aynı eğilim, kızılötesi gibi görünmez ışık dalga boyları için de geçerlidir. Kızılötesi kameralar, sıcaklıklarını tahmin etmek için kızılötesi dalga boylarında ne kadar termal radyasyon yaydığını ölçer. Dolayısıyla sıcaklık ve radyasyon arasındaki normal bağlantı bozulursa kamera yanıltılabilir.

Samaryum nikel oksit Stefan-Boltzmann yasasını çiğnemez. Bunun yerine, malzemenin daha yüksek sıcaklıklarda artan parlaklığı, yayım kabiliyetinde bir azalma ile yani termal radyasyon yayma eğilimiyle etkisizleştirilir. Bu azalma, malzemelerin bir yalıtkandan metale aktarılması sebebi ile ortaya çıkar. Kats ve meslektaşları, iki etkinin dengelendiği ve böylece belirli kızılötesi dalga boyları için sıcaklık değiştikçe malzemenin parlaklığının sabit kaldığını keşfettiler.

Bu Malzeme Kızılötesi Kameralardan Nesneleri Kamufle Edebilir

Fotoğraf -2 : İnsanlar gibi daha sıcak nesneler genellikle kızılötesi görüntülerde daha parlak görünür. Araştırmacılardan oluşan bir ekip (bazı üyeler gösterilmiştir), kızılötesi kameralardan kamuflaj işlevi görebilecek bir kaplama geliştirmiştir, ancak henüz insanları saklamakla ilgili sıcaklıklarda çalışmıyor.

Daha önceki araştırmalarda sıcaklıkları arttıkça daha soğuk görünerek kızılötesi kameraları karıştırabilecek maddeleri saptandı. Ancak yeni malzeme, kızılötesi görüntülerde görülen sıcaklık farkının küçük bir belirtisi ile malzemenin sıcaklığının yükselebileceği ya da düşebileceği en etkili noktaya ulaşıyor. Deneyde, araştırmacılar materyal ile kaplanmış bir safir numuneyi ısıttılar ve kızılötesi görüntüsündeki sıcaklığının çoğunlukla 105 ° ile 135 °C arasında değişmediğini gözlemlediler.

Fransa’daki Poitiers Üniversitesi’nden fizikçi Karl Joulain bu fenomeni oldukça ilginç buluyor ancak materyalin mevcut uygulamalarının sınırlı olduğunu belirtiyor. Etki yalnızca belirli kızılötesi dalga boyları için uygulanabilir. Fakat diğer dalga boylarına bakan dedektörler, bir nesnenin sıcaklıktaki değişimini yine de belirleyebilir.

Buna rağmen, kızılötesi cihazların daha yaygın ve ucuz hale gelmesi ile birlikte Kats bunun fazla gizlilik etkisine neden olduğunu belirtiyor. Kameralar örneğin tıbbi durumlar için farkında olunmayan konuları aramak veya ince duvarların arkasındaki ısı kaynaklarını tespit etmek için kullanılabiliyor.

Şimdilik kamuflaj etkisinin meydana geldiği yüksek sıcaklıklar, insanların gizlenmesi için yararlı olmayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Kats farklı özelliklere sahip olabilen samaryum nikel oksit alaşımları ile çalışılarak sıcaklık aralığının değiştirilebileceğini düşünüyor.

Kaynak: sciencenews.org

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Keşif ile Daha Güçlü Çevre Dostu Beton Geliştirilebilir

Japonya’da hizmet dışı bırakılmış bir nükleer santralin kalın beton duvarlarında Roma beton deniz bariyerlerinin 2.000 …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: