Elektronik Sigara Kullananlar Dikkat! Tatlandırıcı Sukralozun Buharlanması Toksik Kimyasallar Üretebilir

Elektronik Sigara Kullananlar Dikkat! Tatlandırıcı Sukralozun Buharlanması Toksik Kimyasallar Üretebilir

Sentetik tatlandırıcının parçalanması, zararlı organoklorinler üretir ve toksik aldehit miktarlarını artırır.

Elektronik sigara likitini sukraloz ile karıştırmak muhtemelen mantıklı bir fikir değildir. Bilim araştırmacıları, 13 Mayıs 2019’ta ‘Chemical Research in Toxicology’ dergisin de, sentetik tatlandırıcıyı buharlaştırmanın zararlı kimyasallar oluşturabileceğini bildirdi.

Bu çalışmaya dahil olmayan, Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde toksikolog Sven Jordt, “Kullanıcıların içinde sukraloz bulunan sıvıları kullanmamalarını şiddetle tavsiye ederim,” diyor.

Pek çok e-sigara kullanıcısı, özellikle gençler, tatlı ve meyveli aromalı elektronik likitler tüketmektedirler. Ancak hafif etiketleme kuralları nedeniyle, hangi e-sigaraların sukraloz içerdiği ve ne kadar içerdiği açık değildir. Toksikolog S. Jordt, popüler Juul markasının sukraloz içermediğini söylüyor. Ayrıca üreticiler kendi elektronik likitlerini karıştıran kullanıcılar için konsantre sukraloz çözümleri satmaktadır.

Yiyecek ve içeceklerde kullanılmak üzere Splenda markası altında satılan sukraloz, sofra şekerinden yüzlerce kat daha tatlıdır ve genellikle gıda için güvenli kabul edilir. Ancak solunduğunda toksisitesi hakkında çok az şey bilinmektedir. Portland Eyalet Üniversitesi’nde bir kimyager olan, aynı şekilde çalışmanın ortak yazarı David Peyton, “Bu değerlendirmeler yemek yemeye yöneliktir, akciğer ve mide aynı hedef organ değildir” diye belirtiyor.

Sukralozun kimyasına aşina olan Peyton ve ekibi, bileşiğin e-sigaraların içindeki metal bobinler tarafından ısıtıldığında parçalanabileceğine dair bir önseziye sahipti. Fikri test etmek için elektronik likitleri karıştırdılar ve laboratuvarda ticari cihazlar kullanarak buharlaştırdılar. Bir pompa e-sigara’dan hava çekti ve bilim adamları analiz için buharın püskürmelerini yakaladılar.

Tipik e-likit çözücüler, propilen glikol ve gliserol karışımına sukraloz eklenmesi, aldehitler adı verilen akciğer tahriş edici bileşiklerin üretimini 3 ila 10 kat artırdı. Asetaldehit ve akrolein dahil olmak üzere bu bileşiklerin bazılarının toksik olduğu bilinmektedir. Peyton, bir kullanıcının soluduğu aldehit miktarının, sukralozun ne kadar konsantre olduğu ve bobinin ne kadar ısındığı gibi faktörlere bağlı olduğunu söylüyor.

Bilim adamları ayrıca sukraloz içeren elektronik likitlerin buharında potansiyel bir kanserojen de dahil olmak üzere küçük miktarlarda organoklorin tespit ettiler. Jordt, organoklorin solunmasının etkileri tam olarak anlaşılmasa da, bu bileşiklerin bazıları “korkunç uzun vadeli toksikolojik etkilerle ünlüdür” diye de belirtiyor.

Sukraloz, sofra şekerine çok benziyor, ancak molekül, klor atomları için üç hidroksil şeker grubunu değiştiriyor. Sukraloz parçalandığında, klorür iyonları salınır ve diğer kimyasallarla birleşebilir ve cihazda meydana gelen diğer reaksiyonlara müdahale edebilir. Çalışma, sukraloz buharlaştığında bozulur, hidroklorik asit muhtemelen aldehitleri üreten reaksiyonları oluşturur ve katalize eder. Yazarlar ayrıca, toplam aldehit seviyelerine katkıda bulunabilen hemiasetal bileşikleri ve bir başka akciğer tahriş edici kimyasallar seti olan asetalleri de tespit ettiler.

Hidroklorik asit aynı zamanda elektronik sigaraların nikotinini de bozuyor gibi görünüyor. Sukraloz etrafta olduğunda, bir miktar nikotin vücut tarafından daha az emilen bir forma dönüştürülür. Toksikolog Jordt, bu nedenle bazılarının aynı nikotin vuruşunu elde etmek için daha fazla e-sigara kullanabileceğini söylüyor. Peyton’da, bunun ağır kullanıcılarda meydana gelebileceğini söylüyor, ancak daha az deneyimli e-sigara kullanıcaları için nikotinin dönüşümü sertliğini azaltabilir ve daha az rahatsız edici hale getirebilir.

Sonuç olarak, tüm bu potansiyel tehlikelerle birlikte, sukraloz elektronik sigaraların tatlandırılmasında aslında çok etkili değildir. Ağır bir molekül olarak buharla kolay kolay solmaz. Bu, kullanıcıların ondan sadece biraz tatlılık alabileceği anlamına geliyor.

Kaynak : sciencenews.org

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …