Araştırmacılar, Nanomateryalde Önemli Şifreleme Potansiyelini Keşfediyorlar | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Araştırmacılar, Nanomateryalde Önemli Şifreleme Potansiyelini Keşfediyorlar

Araştırmacılar, Nanomateryalde Önemli Şifreleme Potansiyelini Keşfediyorlar

arastirmacilar nanomateryalde onemli sifreleme potansiyelini kesfediyorlar - Araştırmacılar, Nanomateryalde Önemli Şifreleme Potansiyelini Keşfediyorlar

New York Üniversitesi Tandon Mühendislik Okulu’ndaki araştırmacılar, mümkün olan en yüksek düzeyde yapısal rassallığa sahip, düşük maliyetli bir nanomateryalden üretilen yeni bir sınıfa karşı siber güvenlik önceliği tanıttıklarından güncel nesil elektronik donanım güvenliği hazırlanabilir. Rastgele olma, bilgisayar donanımını ve verilerini fiziksel olarak şifreleyen ve böylece programlamadan ziyade güvenlik ilkelleri oluşturmak için çok talep görebilir.

ACS Nano dergisinde yayınlanan bir makalede, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yardımcı Profesörü Davood Shahrjerdi ve NYU Tandon ekibi, atomik olarak ince molibden disülfit (MoS2) ‘de tam uzamsal rassallığın ilk kanıtıdır. Araştırmacılar, nanomateryalleri, her biri insan saçından yaklaşık bir milyon kat daha ince katmanlar halinde büyüttüler. Shahrjerdi, her tabakanın kalınlığını değiştirerek, malzemenin özelliklerini etkileyen enerji bandı yapısının boyutunu ve türünü ayarladıklarını açıkladı.

“Tek katmanlı kalınlıkta bu malzeme, ışık yayan yarı iletkenlerin optik özelliklerine sahip ancak çok katmanlı olarak özellikleri değişiyor ve malzeme artık ışık yaymıyor. Bu özellik sadece bu malzemeye özgüdür” dedi. Malzeme büyüme sürecini ayarlayarak, ortaya çıkan ince film, alternatif olarak ışık yayan ve ya ışık yaymadan rasgele meydana gelen bölgelerle lekelenir. Işığa maruz kaldığında, bu model en düşük maliyetle donanım bileşenlerini güvence altına alabilen benzersiz bir kimlik doğrulama anahtarı haline dönüşür.

Shahrjerdi ekibi, MoS2’nin rastgele ışık örüntüleri olarak tanımladığı şey için potansiyel başvuruları düşünürken, bir şifreleme ilkelliği olarak son derece değerli olacağını düşündüğünü söyledi.

Bu, nanomateryal kullanılarak oluşturulan fiziksel olarak ilk klonlanamayan güvenlik önceliğini temsil eder. Tipik olarak entegre devrelere yerleştirilen fiziksel olarak klonlanamayan güvenlik önceliği, donanım veya dijital bilgileri korur veya kimliğini doğrular. Şifreleme anahtarı veya kimlik doğrulama aracı olarak işlev görebilecek benzersiz bir yanıt üretmek için bir uyarıcı (bu durumda ışığın) ile etkileşime girerler.

Araştırma ekibi, benzeri nanomateryal temelli güvenlik primitiflerinin ucuz ölçekte üretilebileceğini ve bir mektubun posta pulu gibi bir çip ve ya başka bir donanım bileşenine uygulanabileceği bir geleceği düşünüyor. Shahrjerdi, “Herhangi bir metal temasa gerek duyulmadığı gibi üretim de çip imalat sürecinden bağımsız olarak gerçekleşebilir” dedi. “En az yatırımla maksimum güvenlik” dedi.

ACS Nano dergisinde “Katmanlı MoS2‘nin kimyasal buhar birikimi ile fiziksel olarak klonlanmamış kriptografik primitifler” gazetesinde yer almaktadır.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Araştırmacılar, Nanomateryalde Önemli Şifreleme Potansiyelini Keşfediyorlar

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com