Grafen Üzerine Işık Dalgalarından Yayılan Elektronları Gözlemlemek | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Grafen Üzerine Işık Dalgalarından Yayılan Elektronları Gözlemlemek

Grafen Üzerine Işık Dalgalarından Yayılan Elektronları Gözlemlemek

grafen uzerine isik dalgalarindan yayilan elektronlari gozlemlemek - Grafen Üzerine Işık Dalgalarından Yayılan Elektronları Gözlemlemek

Elektronlar ve ışık, grafen levha boyunca uyum halinde hareket ediyor.

Araştırmacılar, bir elektronik malzemenin kuantum doğasını gözlemlemek için ışığın nasıl kullanılabileceğini araştırdılar. Grafende ışık yakaladılar ve malzemenin elektronlarının hızına indirdiler. Sonra, elektronlar ve ışıklar, kendi kuantum doğasını özel bir mikroskop ile gözlemleyebilecek kadar büyük ölçekte gösterip uyum içinde hareket etmeye başladı.

Deneyler ultra yüksek kaliteli grafen ile gerçekleştirildi. Araştırmacılar, grafene ultra düşük ışık dalgalarını uyarmak ve görüntüyü büyütmek için, yüzeyi birkaç nanometrenin üzerinde tarayan ışık için özel bir anten kullandılar. Bu yakın alan nanoskobu ile, grafendeki hafif dalgaların, klasik fizik yasalarının öne sürdüğü şeyden çarpıcı bir şekilde farklılaştığından, 300 kat daha yavaş bir şekilde hareket ettiğini gördüler. Çalışma, ICFO araştırmacıları Dr. Mark Lundeberg, Dr. Achim Woessner ile  ICFO’dan ICREA Prof. Frank Koppens başkanlığında, Nanogune’dan Professor Hillenbrand, IIT’den Professor Polini ve Kolombiya Üniversitesi’nden Professor Hone işbirliğinde Science’da yayınlanmıştır.

Başarılı deneylere değinen Prof. Koppens, “Genellikle, kuantum dünyasını incelemek çok zordur ve bunu yapmak için ultra düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyulur; burada oda sıcaklığında hafifçe gözlemliyoruz” dedi.

Bu teknik, topolojik qubits ile kuantum bilgi işlemeye izin veren süper iletkenler veya topolojik malzemeler de dahil olmak üzere birçok yeni tür kuantum malzemesinin keşfedilmesinin yolunu açar. Buna ek olarak, Prof. Hillenbrand, “bunun yeni bir çığır açan nanoskopi’nin başlangıcı olabileceğini” belirtti.

Prof. Polini, “Bu keşif, maddenin ultra-düşük sıcaklıklara ve kısmi kuantum Hall efekti gibi çok yüksek manyetik alanlara maruz kaldığında ortaya çıkan, gerçekten mikroskobik bir şekilde karmaşık kuantum olgusunun anlaşılmasına yol açabilir” dedi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Grafen Üzerine Işık Dalgalarından Yayılan Elektronları Gözlemlemek

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com