Anasayfa / Kimya Haberleri / Geri Dönüşüm Haberleri / Güneşte Yeni Adres Niğde-Bor

Güneşte Yeni Adres Niğde-Bor

guneste yeni adres nigde bor - Güneşte Yeni Adres Niğde-Bor

Güneş enerjisinde ilki Konya-Karapınar’da kurulacak YEKA alanı için yeni adres Niğde veya Karaman olabilir. GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli, “Niğde-Bor biraz daha öne çıkıyor” dedi.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modellerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de takdir gördüğünü belirterek, “Güneşte ikinci YEKA projesi ile ilgili detayları bu yılın ilk yarısında göreceğiz. Niğde-Bor veya Karamanbölgelerinden biri 600 megavatlık ikinci YEKA alanı olabilir. Niğde-Bor biraz daha öne çıkıyor” dedi.

Yerlilik Artacak

Kaleli, yerli ve yenilenebilir enerji politikası çerçevesinde YEKA projeleri ile yerli ürün kalitesi ve panel imalatının da artacağını belirterek, şöyle konuştu: “Güneş enerjisi ülkemizde 2-3 yıldır ciddi şekilde yaygınlaşmaya başladı. Son 2.5 yılda güneş enerjisinde 3 bin 500 megavatın üzerinde santral kuruldu, bu kurulu güç için 3.5 milyar dolarlık yatırım yapıldı ve 6 milyar kilovatsaat elektrik üretilmesi bekleniyor. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bundan sonra da sektörde kurulu güce her yıl 1.000 megavat eklenebilir. Bu, başlangıç için hiç de fena bir rakam değil ancak yılda 1.000 megavat aslında az, daha fazla olması lazım. Özellikle, YEKA projelerinde asıl amaç sadece santral inşaa etmek değil, oluşturulacak Ar-Ge merkezi ile hücre teknolojilerinin üretimini de Türkiye’ye kazandırmak.”

Güneşte yeni YEKA ihalesinde de yerli üretim ve Ar-Ge’nin şart olacağını aktaran Kaleli, “Belki artık şunu söyleyebilirim ki yerlilik oranı da biraz daha yukarıya çekilebilir” ifadesini kullandı.

Kaynak : gazetevatan.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

deterjan yerine dogal bitki ekstratlari urettiler 310x165 - Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

PDF OLARAK İNDİR SAMSUN’da 11’inci sınıf öğrencileri Özlem İlayda Demir ve Zeynep Sude Korkmaz yaptıkları …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com